Navigacija

Impressum

Director
Jovan Marjanović

Advisory Board
Izeta Građević
Mirsad Purivatra

Creative Director
Izeta Građević

Head of Programming
Altijana Marić Đorđević

Programmers
Elma Tataragić, Competition Features, Competition Shorts and In Focus and Editor of BH Film Festival
Rada Šešić, Competition Documentaries
Alessandro Raja, Kinoscope
Mathilde Henrot, Kinoscope
Izeta Građević, Summer Screen, Children’s Programme, TeenArena, MiniArena
Asja Krsmanović, Competition Student Film
Bianca Lucas, European Shorts
Maša Marković, Dealing with the Past

Programmes Coordinator
Bakir Milić

Programmes Assistant
Anela Coković

Preselection
Emina Kovačević, Emina Šehić, Zulfikar Filandra, Šejla Lajlani

Festival Consultant
Philippe Bober, Consultant
Kean & Kolar Communications, Consultants for USA

Head of Talent Relations
Bianca Lucas, Head of Talent relations

Competition Feature and Short Program Office
Asja Krsmanović, Competition Programme Manager
Marina Krsmanović, Competition Programe Coordinator
Marina Shukh, Competition Programme Hospitality Officer
Emina Kovačević, Short Films Coordinator
Festival hosts: Ivor Doder, Zoe Ibrahimović, Ismira Mašić, Lamija Pandžo, Din Švraka, Iman Gabela, Hana Ovčina, Sara Hadžibajrić, Hana Kurspahić, Adna Dautović, Iman Gabela, Alen Karalija

Competition Programme Documentary Film Office and Rough Cut Boutique
Rada Šešić, Head of Competition Programme – Documentary Film and Head of the Docu Rough Cut Boutique
Adisa Smajić, Coordinator of Competition 

Programme – Documentary Film 
Amina Đulović, Assistant Coordinator of Competition Programme – Documentary Film
Hana Bičo, Documentary Jury Host
Iman Bubić, Festival Host 

BH Film Programme
Melina Alagić, BH Student Film Competition selector, BH Film Festival Coordinator
Programme Officers: Emina Kutlovac Deović, Emin Mahmutagić, Emir Solaković, Tarik Kutlovac, Ena Hajdarević

Kinoscope, Tribute to Programmes
Šejla Lejlani, Programme Coordinator

Dealing with the Past
Maša Marković, Programme Manager
Ishak Jalimam, Coordinator
Lamija Čizmić, Assistant Coordinator

Avant Premieres Programme
Tina Hajon, Avant Premiere Series Programme Manager
Merjema Đipa, Avant Premiere Programme Assistant

CineLink Industry Days 
Amra Bakšić Čamo, Head of CineLink
Maša Marković, Head of Industry
Ishak Jalimam, Industry Coordinator
Kristina Jeličanin, CineLink Coordinator
Rada Šešić, Head of Docu Rough Cut Boutique (Sarajevo)
Martichka Bozhilova, Head of Docu Rough Cut Boutique (Sofia)

CineLink Industry Days team
Alex Traila, CineLink Work in Progress Coordinator
Olimpia Pont Cháfer, Work in Progress Consultant
Neta Rena Mor, CineLink Drama Consultant
Tina Šmalcelj, Industry Statistics & Analysis
Tanika Šajetović, Meetings Consultant
Amina Kučuk, Meetings Assistant
Ivo Kaunitz, Docu Rough Cut Boutique Coordinator
Benjamin Poturković, Location Manager
Darja Šuković, CineLink Talks Coordinator
Kateryna Ianiuk, CineLink Hospitality Coordinator
Rijad Hadžić, CineLink Hospitality Officer 

Talents Sarajevo Programme
Nebojša Jovanović, Programme Manager
Mia Avdagić, Project Coordinator
Emir Mušić, Project Coordinator Assistant & Hospitality
Nicholas Davies, Catalogue Editor
Amina Dlakić, Location Manager
Sara Jalimam, CineLink Producers` Lab Assistant
Amila Torlaković, Photographer
Ervin Golubović, Videographer
Assistants: Ajla Bešić, Armin Behrem, Margarita Mladinić, Ada Sadiković, Aleksandar Holliday, Bekir Sadiković
Technicians: Armin Zimić, Alen Ramčević

TV Series Awards
Nataša Kučera, Project Manager
Matea Mavrak, Project Coordinator
Anida Devedžić, Project Assistant 

Head of Operations and New Business Development
Armin Hadžić

Special Projects
Magdalena Popović, Manager 

Budget Planner – Analyst and Internal Audit
Sabina Branković, CFO – Chief Financial Officer

Administrative Office
Dževad Mujan, Administrative Director
Hajrudin Ajkunić, Accountant
Nedim Branković, Accounting Assistant
Velida Jejna Klančević, Office Manager
Office Manager Assistants: Medina Arnautović, Adna Koso, Nadir Zuko, Lamija Hadžić
Sedina Muhibić, Administrative Director Assistant
Edna Krasnić, Directors Assistant

Sponsorship Department
Anja Mušanović, Head of Sponsorship and Partnerships
Jelena Pojužina, Sponsorship Manager
Sponsors Assistants: Adna Rizvan, Adnan Aljović

Press Office
Andrijana Copf, Press Office Manager
Arman Fatić, Press Coordinator
Edin Salčinović, Press Officer
Kemil Bekteši, Press Protocol
Ajsel Kaniža, Press Accreditations
Interview Protocol: Nadira Ćurulija, Anđelka Matijević, Azra Sorguč
Selma Obarčanin, Digital Marketing & Social Media Manager
VOLIM FILM: Jasmin Joksimović, Denis Kevrić

Graphic Design
Boom! produkcija
Lejla Begić Vuletić, Jasenka Bećirbegović, Dejan Ćorić, Mak Krstić

Festival TV
Craig Maison, Director/Manager
Ines Mrenica, Awards Ceremony and Coffee With Programme
Elmedina Tirić, Festival TV Coordinator
Tarik Bičo, Festival TV Assistant/Camerman/Editor
Muhamed Bajramović, Audio Manager
Jasmin Jatić, Production Manager/Editor
Mario Stjepić, Camerman/Editor/Drone Operator
Azra Mešić, Live Stream Manager
Almedina Mešić, Camerman/Technician
Azur Jahić, Audio Manager/Camerman
Aid Bektašević, Camerman/Drone Operation/Gimbal Operator
Edim Turčinović, Camerman/Photographer
Demir Hotić, Camerman
Joshua Cubas, Camerman/Editor
Nedžad Bibić, Camerman
Merima Kutlovac, Editor
Ana Tikvić, HRT Chronicles Presenter
Ivona Baković, HRT Chronicles Presenter
Emir Šehanović, Animation Designer

Photographers
Admir Dervišević, Armin Durgut, Senad Gubelić, Nedim Grabovica, Amer Kajmović, Adi Kebo, Dženan Kriještorac, Kemal Softić

Photo Editor & Photo Protocol Manager
Romano Kuduzović

Website & SFF Daily
Journalists: Marinela Domančić, Josip Jurčić
Tomislav Klišanin, Web & Daily Graphic Designer
Nea Manjura, Web& Daily Editor

Festival Shop
Boom! produkcija
Ćamil Tvrtković, Shop Manager
Sellers: 
Tarik Hasović, Suada Halilović, Lamija Herco, Azra Ramović, Merhila Šehović, Lejla Džaferović, Tarik Džinović, Sedin Šečibović

Guest Service
Nataša Kučera, Head of Guest Services
Bertille Girardeau, Head of Hospitality
Ismar Begtašević, Accomodation Coordinator
Anida Devedžić, Travel and Hospitality Desk Coordinator
Guest Relations: Emir Ušić, Dina Mušanović, Marina Shukh, Marina Krsmanović, Emina Kovačević, Matea Mavrak, Amina Đulović, Merjema Đipa, Šejla Lajlani, Anđelka Matijević, Kate Ianiuk, Rijad Hadžić, Ivo Kaunitz, Darja Šuković, Iva Šimić

Events Management
Event Manager: Katarina Kastratović
Event Manager Assistant: Farah Šatara, Narel Mujan
Event Assistants: Anes Pleh, Benjamin Ušanović, Faris Omeragić

Protocol Office
Dina Mušanović, Jury Coordinator
Ana Jurišić, Public institutions
Emina Šehić, Competition Programme Coordinator Protocol Officer
Minja Novaković, Red Carpet Coordinator
Ajša Đuherić, Award Ceremony, Open Air and Coffee with Coordinator
Protocol Officers: Alen Konjicija, Belma Poplata, Bianca Smojo
Open Air and Special Guests Festival Hosts: Elvis Pašić, Ivan Bošković, Ajla Čelik, Lara Grozdanić, Alen Karić, Ajdin Mešić, Adelisa Moro, Envera Pašić

Press Conference and Q&A Moderators
Nataša Govedarica, Emina Kovačević, Faruk Lončarević, Damir Šagolj

IT Department
Emir Ganović, Head of IT
Anja Plakalović, Eventival Manager
Hamza Makić, OnDemand Manager
Edin Žiga, Hardware Manager
Hardware Assistants: Ahmed Abdurahmanović, Adnan Dobrača, Erik Zubić
Software Assistants: Muhamed Hamzić, Rijad Kahriman, Nedim Kunovac
Invitation System Operators: Haris Balihodžić, Adna Karkelja, Rania Weiss

Festival Square 
Location Manager: Tina Rashadatjou
Festival Square Team: Džejma Aganović, Jasmina Bašić, Anes Imamović, Ensar Korjenić, Nejra Gegić, Sara Ažman, Hana Hadžić, Stefan Tomić, Nadir Dulić, Admir Huskić
Audio Technician: Senad Džihanić

Eating Point
Andrej Bačić, Location Manager

Accreditations
Taida Kadrić, Coordinator
Issa Bajrić, Faris Ćutuk, Accreditation Assistants

Golden Card and Welcome Desk
Taida Kadrić, Coordinator
Jasmina Bešić, Ena Trtić, Golden Card and Welcome Desk Assistants
Welcome Desk Hosts: Selma-Farah Materne, Amna Pašanović, Lamija Lazović, Miloš Stanković, Nejra Rađo

Box Office Managemant 
Amer Aščerić, Head of Box Office
Box Office Assistants: Naida Brodlić, Ahmed Rovčanin
Amer Hadžiomerović, Box Office Coordinator
Lejla Omerović, VAC Coordinator

Translators
Sanja Knežević, Aida Gadžo, Alma Gačanin, Asja Hafner, Daniel Polimac, Dženana Preljević, Gorana Mlinarević, Jasna Saradžić, Lejla Kadrispahić, Mirsad Čeligija, Sanja Papo Kulić, Sanja Vrzić, Rubina Sijerčić, Snježana Đorđić, Lejla Planić, Mirza Bahić

Proofreaders
Dževida Šehić, Vedad Mulavdić

Titlers
Ema Habul, Titles Coordinator
Titlers: Advan Košarić, Aida Vržalica, Ismir Gagula, Esad Salihagić, Vedad Halimić, Nedžad Halimić, Amer Čulić, Inka Šehić, Iman Bostandžić, Anesa Ajanović, Hamza Halilović, Tarik Turulja, Aja Čengić, Dina Peco

Production
Izudin Isić, Head of Production
Abid Ahmetagić

Location Managers
Mersiha Muranović, Coca-Cola Open Air Cinema
Safet Bekirović, National Theatre
Lamija Omerović, Mustafa Bešić, Meeting Point
Ismir Fazlić, Youth Theatre
Samir Ćurevac, Summer Screen
Ana Busurelo, Cineplexx Sarajevo
Vanja Nogo, International Center for Children and Youth, Children’s House Novo Sarajevo
Vahidin Nino Pršeš, Novi Grad Cinema, Open Air Cinema “Safet Zajko” 
Adis Durmo, MMC – Ilidža Cinema
Muhamed Softić, Bosnian Cultural Center
Nejla Ahmetagić, Open Air Stari Grad
Ines Radić, Open Air Plaza Mostar

Projectionists
Muhidin Berbić, Coca-Cola Open Air Cinema
Armin Poračanin, Summer Screen
Sulejman Kadić, National Theatre
Slađan Vujić, Meeting Point
Edin Memić, Danijel Jurušić, Bosnian Cultural Center
Aris Dedović, Open Air Stari Grad
Alen Spahić, Children´s House Novo Sarajevo and Open Air Novo Sarajevo
Nihad Spahić, Novi Grad Cinema, Open Air Cinema “Safet Zajko”  
Eldin Vrabac, MMC – Ilidža Cinema
Tarik Pošković, Open Air Mostar

Video Technicians
Kristijan Keser, Maroje Sardelić

Film Office
Jusuf Hafizović, Abdulah Maslo, Bakir Rizvan

Technical Department & Support
Abid Ahmetagić, Head of Technical Support
Elvedin Pecikoza, Velida Jamak, Almedin Hodžić, Nijaz Karaman, Arnel Gazibara, Nidal Rizvo, Amir Hubić, Faruk Vrcić, Amel Tuzlak, Alem Boso

Volunteers Coordination
Petar Zec, Project Coordinator
Erdal Šaljić, Emina Hamamdžić, Project Assistant

Net Zero Emissions Team
Garret Patrick Kelly, Sustainability Advisor
Tijana Blagojević, Energy Audit Team Leader
Energy Audit Team: Emina Bavčić, Lejla Jakupović, Nejla Buljina, Amira Hadžipašić

Drivers
Sejad Ahmetagić, Head of Transport

Caffè
Hajrudin Ajkunić, Caffe Manager
Svjetlana Sušić, Mirnes Bubalo, Bojan Krišto, Ajdin Purivatra, Belma Medija, Faris Tabak, Benjamin Zahirović

Maintenance
Vasvija Oćuz

Security Service
Securitas BH d.o.o.