Navigacija

Objave

U Mokrinu održan forum „Istraživanje sinergija: Upravljanje intelektualnim vlasništvom u kreativnim industrijama“

Forum pod nazivom „Istraživanje sinergija: Upravljanje intelektualnim vlasništvom u kreativnim industrijama“ održan je uz podršku UNESCO-a i podržan kroz program „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“ (CC4WBs) koji finansira Evropska unija

U organizaciji CineLink Industry Days Sarajevo Film Festivala i u partnerstvu s Regionalnom filmskom i TV akademijom, u Mokrinu u Srbiji uspješno je održan trodnevni forum na temu sinergije između audiovizualnih i izdavačkih industrija, i s prezentacijama i razgovorima o upravljanju pravima intelektualnog vlasništva u kreativnim industrijama.

Forum pod nazivom „Istraživanje sinergija: Upravljanje intelektualnim vlasništvom u kreativnim industrijama“ održan je uz podršku UNESCO-a i podržan kroz program „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“ (CC4WBs) koji finansira Evropska unija.

Forum je održan od 5. do 8. travnja u Mokrin Houseu u Srbiji. Tokom tri dana sudionici su imali priliku sudjelovati u raspravama o adaptacijama, razmjenjivati iskustva i znanja te upoznati se sa suvremenim regionalnim piscima i najnovijim trendovima u regionalnom izdavaštvu. Organizirani su case study uspješnih regionalnih dramskih serija temeljenih na poznatim književnim djelima regionalnih autora. Katarina Mitrović i Bojan Vuletić predstavili su proces pisanja scenarija za dramsku seriju „Deca zla“ (2023) nastalu prema romanu „Deca zla“ Miodraga Majića , Barbara Daljavec, producentica s RTV SLO i Matevž Luzar, scenarist, predstavili su case study dramske serije „Jezero“ (2019) prema istoimenom romanu Tadeja Goloba, dok je Marjan Alčevski, scenarist, predstavio „Šutnju“ (2021-2023) inspirisanu trilogijom Drage Hedla. Producentica Zorana Popović na studiji slučaja poznatog sitcoma „Andrija i Anđelka“ predstavila je proces adaptacije igranih formata za lokalno tržište.

Održana su i dva moderirana razgovora s producentom, redateljem i glumcem Draganom Bjelogrlićem i scenaristicom Elmom Tataragić. Renomirani regionalni izdavači Ivan Bevc (BOOKA, Srbija) i Seid Serdarević (Fraktura, Hrvatska) predstavili su izbor naslova producentima, redateljima i scenaristima kao potencijalne adaptacije. Regionalni pisci (Rumena Bužarovska, Almin Kaplan, Filip Grujić i Stefan Bošković) predstavili su svoje uspješne knjige te podijelili svoja iskustva i izazove u procesu adaptacije njihovih djela.

Sudionici su izrazili zadovoljstvo prvim ovakvim organiziranim susretom te izrazili nadu da će se ove aktivnosti nastaviti i na 30. Sarajevo Film Festivalu, koji će biti održan od 16. do 23. augusta 2024.

O FORUMU SU REKLI:

Jovan Marjanović, direktor Sarajevo Film Festivala
: „Audiovizuelna industrija nalazi se na prekretnici. S jedne strane produkcija sadržaja značajno je porasla, a s druge strane suočava se s nedostatkom sadržaja oblikovanog u iskoristivu intelektualnu svojinu kroz različite medije. Ovakvi susreti, koji prevazilaze samo jednu industriju – filmsku, pokazali su koliko su neophodni u smislu promišljanja budućih trendova u sadržaju. Izdavačka industrija ima toliku količinu nove, svježe intelektualne svojine, književnih djela čiji su autori neki od najgenijalnijih mlađih regionalnih spisateljica i pisaca, da će korištenje tih djela u audiovizualnoj industriji omogućiti ne samo dodatni kvanitet, nego i kvalitet.“

Bojan Vuletić, scenarist i reditelj: „Neposredna razmjena iskustva među profesionalcima iz zemalja bivše Jugoslavije, kao jedinstvena prilika da se mimo velikih festivala sastanemo i razgovaramo o najaktuelnijim temama vezanih za proizvodnju TV serija, pokazala je neophodnost ovakvih radionica. Forum u Mokrinu je aktualizirao pitanje adaptacije književnih djela u TV serije, pitanja autorstva, franšiza, a sve ukorak s modernim trendovima koji se dinamično razvijaju. Položaj malih, nezavisnih produkcijskih kuća naspram platformi i kablovskih operatera, plasman TV serija i opstanak na tržištu koji podrazumijeva isprobavanje novih fomata i žanrova, kao i njihova prenamjena za drugačija (jezička, kulturna i geografska) tržišta, tema je dominirala ovim susretima. Konkurentnost regionalnih produkcija u svjetskim okvirima otvorila je mnoga pitanja na relaciji autor - producent - proizvod te se potreba za daljim susretima ovog tipa javlja kao prirodna i neophodna.“

Rumena Bužarovska, spisateljica: „Ovaj kreativni skup je dugo bio potreban našem regionu. Ne samo što smo razmijenili iskustva u procesu rada različitih profesionalaca, pa iz toga, svi puno naučili i prirodno se umrežili stvarajući prijateljstva, nego smo dugo i posvećeno razgovarali o različitim temama vezane za naraciju, politiku i društvo. Ovakve inicijative imaju potencijal da mijenjaju društvo preko pričanja priča, kao što to radi književnost, i kao što to radi film.“

Milan Stojanović, producent: „Iako već imam nekog, doduše skromnog, iskustva u adaptacijama književnih djela za film i TV, bilo je jako korisno čuti raznovrsne stavove, želje i brige književnika čija se djela adaptiraju, te izdavača i dramskih pisaca koji rade ili su radili na adaptacijama. Bilo je lijepo biti u prilici da podijelimo i iskustva i uvid u poziciju producenata, čija je uloga u adaptacijama često značajnija nego u originalnim filmskim i TV djelima.
Mislim da je ova radionica ili ''promišljalište'' pun pogodak jer je okupila grupu ljudi koji se kroz razne medije obraćaju manje-više istoj publici, pa je mogućnost da pričamo i prepričavamo bila siguran prvi korak u smjeru bolje komunikacije i saradnje u budućnosti. Atmosfera stvorena u Mokrinu je pored saradnje potaknula i mnoga nova prijateljstva.“


***

Program "Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan" (CC4WBs), koji finansira Evropska unija, usmjeren je na podsticanje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz unapređenje kulturnih i kreativnih sektora radi većeg društveno-ekonomskog uticaja. Tokom perioda od 48 mjeseci, cilj programa CC4WBs je unaprijediti performanse kulturnih i kreativnih sektora kako bi se poboljšale vještine, znanje, pristup finansijskoj pomoći radi povećanja konkurentnosti i održavanja koprodukcije i cirkulacije dobara i usluga na Zapadnom Balkanu.

U Mokrinu održan forum „Istraživanje sinergija: Upravljanje intelektualnim vlasništvom u kreativnim industrijama“
Dodijeljene CineLink Industry Days nagrade
CineLink radionica u Slanom počela sa aktivnostima za projekte Co-Production Marketa
Osam filmskih projekata u razvoju u fokusu CineLink radionice u Slanom
Otvoren poziv za Western Balkans Youth Team: Sarajevo Film Festival u očima mladih