Navigacija

Objave

Objavljeni Takmičarski programi za igrani i kratki film i U fokusu

Sarajevo Film Festival s velikim zadovoljstvom objavljuje Takmičarski program – igrani film, Takmičarski program – kratki film i program U fokusu. Tri programa, koja nam donose uzbudljivi pregled dešavanja u regionalnoj kinematografiji, predstavljena su na konferenciji za novinare održanoj u četvrtak 17. jula 2014. u Sarajevu.


TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM 2014.


SVJETSKE PREMIJERE

JA SAM BESO / ME VAR BESO
Gruzija, 2014, kolor, 89 min.
Režija i scenarij: Lasha Tskvitinidze
Uloge: Tsotne Barbakadze, Soso Tarkashvili 

PJESMA MOJE MAJKE / KLAMA DAYIKA MIN
Turska, Francuska, Njemačka, 2014, kolor, 103 min.
Režija i scenarij: Erol Mintas
Uloge: Feyyaz Duman, Zubeyde Ronahi, Nesrin Cavadzade    

TRI PROZORA I VJEŠANJE / TRI DRITARE DHE NJË VARJE 
Kosovo*, 2014, kolor, 93 min.
Režija: Isa Qosja
Scenarij: Zymber Kelmendi
Uloge: Irena Cahani, Luan Jaha,  Donat Qosja, Aurita Agushi, Leonora Mehmetaj, Orik Morina, Xhevat Qorraj


INTERNACIONALNA PREMIJERA

CURE - ŽIVOT DRUGE 
Švicarska, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, 2014, Colour, 83 min.
Režija: Andrea Štaka
Scenarij: Andrea Štaka, Thomas Imbach, Marie Kreutzer
Uloge: Sylvie Marinković, Lucia Radulović, Mirjana Karanović, Marija Škaričić, Leon Lučev, Franjo Dijak


REGIONALNE PREMIJERE

A BLAST 
Grčka, 2014, kolor, 83 min.
Režija: Syllas Tzoumerkas
Scenarij: Syllas Tzoumerkas, Youla Boudali
Uloge: Angeliki Papoulia, Vassilis Doganis, Maria Filini, Themis Bazaka, Yorgos Biniaris    

JANJE / KUZU 
Turska, 2014, kolor, 85 min.
Režija i scenarij: Kutluğ Ataman
Uloge: Nesrin Cavadzade, Cahit Gök, Mert Taştan, Sıla Lara Cantürk, Nursel Kose

MACONDO 
Austria, 2014, kolor, 93 min.
Režija i scenarij: Sudabeh Mortezai
Uloge: Ramasan Minkailov, Aslan Elbiev, Kheda Gazieva, Rosa Minkailova, Iman Nasuhanowa, Askhab Umaev, Hamsat Nasuhanov, Champascha Sadulajev 

NEVJESTE / PATARDZLEBI
Gruzija, Francuska, 2014, kolor, 93 min.
Režija i scenarij: Tinatin Kajrishvili
Uloge: Mari Kitia, George Maskharshvili, Natia Niguriani, Ana Grigolia, Nita Kalichava, Levan Kajrishvili, Erekle Tsintsadze

ZEMLJA OLUJA / VIHARSAROK
Mađarska, 2013, kolor, 105 min.
Režija: Ádám Császi
Scenarij: Iván Szabó, Ádam Császi
Uloge: András Sütő, Ádám Varga, Sebastian Urzendowsky, Enikő Börcsök


IZVAN KONKURENCIJE


SVJETSKE PREMIJERE 

JEDNAKI
Srbija, 2014, kolor, 104 min.
Režija: Milos Petričić, Mladen Đorđević, Dejan Karaklajić, Ivica Vidanović, Igor Stoimenov, Darko Lungulov
Scenarij: Milica Piletić

KVINTET / A QUINTET 
Njemačka, SAD, Bosna i Hercegovina, 2014, kolor, 74 min.
Režija: Sanela Salketić, Ariel Shaban, Roberto Cuzzillo, Elie Lamah, Mauro Mueller


GALA PROJEKCIJE 

BIJELI BOG / FEHÉR ISTEN 
Mađarska, Njemačka, Švedska, 2014, kolor, 119 min.
Režija: Kornel Mundruczó
Scenarij: Kata Wéber, Kornel Mundruczó, Viktória Petrányi
Uloge: Zsófia Psotta, Luke and Body, Sándor Zsótér, Szabolcs Thuróczy, Lili Monori, Lászlo Gálffi, Lili Horváth

MOSTOVI SARAJEVA 
Bosna i Hercegovina, Francuska, Švicarska, Italija, Portugal, Njemačka, 2014, kolor, 114 min.
Režija: Aida Begić, Leonardo di Costanzo, Jean-Luc Godard, Kamen Kalev, Isild Le Besco, Sergey Loznitsa, Vincenzo Marra, Ursula Meier, Vladimir Perišić, Cristi Puiu, Marc Recha, Angela Schanelec, Teresa Villaverde
Umjetnički direktor: Jean-Michel Frodon
Animacija: François Schuiten i Luis da Matta Almeida


TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM 2014.


SVJETSKE PREMIJERE

MANJAČA 
Hrvatska, 2014, kolor, 23 min.
Režija i scenarij: Tin Žanić
Uloge: Matija Ferlin, Vjenceslav Kapural, Roberta Milevoj

USPAVANKA JEDNOG LEPTIRA / TO NANOURISMA TIS PETALOUDAS
Kipar, 2014, kolor, 20 min.
Režija i scenarij: Tonia Mishiali
Uloge: Alexia Charalambidou, Yiannis Kokkinos, Andreas Tselepos, Fivos Georgiades, Demas Demosthenous

ZAKLONI
Crna Gora, 2014, kolor, 24 min.
Režija i scenarij: Ivan Salatić
Uloge: Luka Petrone, Jana Radan, Branka Knežević, Jelena Đokić, Miloš Kašćelan, Petar Pejaković


INTERNACIONALNE PREMIJERE

OLOVNO SRCE / OLOVNO SARCE 
Bugarska, Velika Britanija, 2014, kolor, 21 min.
Režija i scenarij: Slava Doytcheva
Uloga: Anjela Nedyalkova


REGIONALNE PREMIJERE

KOKOŠKA
Njemačka, Hrvatska, 2014, kolor, 15 min.
Režija i scenarij: Una Gunjak
Uloge: Iman Alibalić, Esma Alić, Mirela Lambić, Mario Knezović

NEVIDLJIVI PROSTORI / UKHILAVI SIVRTSEEBI 
Gruzija, 2014, kolor, 10 min.
Režija i scenarij: Dea Kulumbegashvili
Uloge: Nino Shengelaia, Mariam Dzidzikashvili, Rati Oneli

POSLJEDNJI / SONUNCU
Azerbejdžan, 2013, 15 min.
Režija i scenarij: Sergey Pikalov
Uloge: Idris Rustamov, George Kafarov

POGUBLJENJE / A KIVÉGZÉS 
Mađarska, Rumunija, 2014, kolor, 14 min.
Režija: Petra Szőcs
Scenarij: Gergő Nagy V., Petra Szőcs
Uloge: Katalin Moldován, Zalán Ilyés, Tamás Fosztó, András Dancsuly, Liliana Derevici, Hilda Péter, Áron Dimény

PROVINCIJA / PROVINCIA
Mađarska, 2014, kolor, 21 min.
Režija i scenarij: Gyorgy Mor Karpati
Uloge: Akos Orosz, Hermina Fatyol

VIŠAK VJETRA 
Francuska, Bosna i Hercegovina, Srbija, 2014, kolor, 25 min.
Režija i scenarij: Dane Komljen
Uloge: Boban Kaluđer, Dejan Kaluđer


U FOKUSU 2014.

AMOUR FOU 
Austrija, Luksemburg, Njemačka, 2014, kolor, 96 min.
Režija i scenarij: Jessica Hausner
Uloge: Christian Friedel, Birte Schnoeink, Stephan Grossmann 

MISS VIOLENCE 
Grčka, 2013, kolor, 98. min.
Režija: Alexandros Avranas
Scenarij: Alexandros Avranas, Kostas Peroulis
Uloge: Themis Panou, Reni Pittaki, Eleni Roussinou, Sissy Toumasi, Kalliopi Zontanou, Constantinos Athanasiades

NEPOSLUŠNI / THE DISOBEDIENT
Srbija, 2014, kolor, 135 min.
Režiser i scenarij: Mina Đukić
Uloge: Hana Selimović, Mladen Sovilj, Minja Subota, Danijel Šike, Ivan Đorđević, Dunja Tatić, Raslav Sekulović, Marko Janjić, Branka Šelić, Žarko Radić

NISAM JA ON / BEN O DEĞILIM 
Turska, Grčka, Njemačka, Francuska, 2013, kolor, 124 min.
Režija i scenarij: Tayfun Pirselimoglu
Uloge: Ercan Kesal, Maryam Zaree, Riza Akin, Mehmet Avci, Nihat Alptekin 

OTUĐENJE / OTCHUZHDENIE
Bugarska, 2013, kolor, 77 min.
Režija: Milko Lazarov
Scenarij: Milko Lazarov, Kitodar Todorov, Georgi Tenev
Uloge: Christos Stergioglou, Mariana Jikich, Ovanes Torosian, Neda Iskrenova, Iva Ognyanova, Kitodar Todorov, Dora Markova

SASTANCI NASLIJEPO / SHEMTKHVEVITI PAEMNEBI 
Gruzija, 2013, kolor, 99 min.
Režija: Levan Koguashvili
Scenarij: Boris Frumin, Levan Koguashvili
Uloge: Andro Sakvarelidze, Ia Sukhitashvili, Archil Kikodze, Vakhtang Chachanidze, Kakhi Kavsadze, Marina Kartsivadze, Marika Antadze, Sopho Gvritishvili

ZIMSKI SAN / KIŞ UYKUSU 
Turska, Njemačka, Francuska, 2014, kolor, 196 min.
Režija: Nuri Bilge Ceylan
Scenarij: Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan
Uloge: Haluk Bilginer, Melisa Sozen, Demet Akbag, Ayberk Pekcan, Serhat Kilic, Nejat Isler, Tamer Levent

 

Press kit možete pronaći ovdje. 

 

 

* Ovaj naziv, bez prejudiciranja statusa Kosova, u skladu je sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP-a o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.

 

Takmičarski program 24. SFF-a zatvoren regionalnom premijerom filma ÁGA
Održana premijera filma HORIZONT
Svjetska premijera filma KRADLJIVCI GOLUBOVA
Održana regionalna premijera filma TERET
Upriličena svjetska premijera filma LJUBAV 1. PAS