Navigacija

Objave

Nagrade 26. Sarajevo Film Festivala

OFICIJELNE NAGRADE
 
TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM
 
Predsjednik žirija:
Michel Hazanavicius (reditelj, scenarist, Francuska)
Članovi žirija:
Carlo Chatrian (umjetnički direktor Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu, Njemačka) 
Jadranka Đokić (glumica, Hrvatska)
Srdan Golubović (redatelj, Srbija) 
Andrea Stavenhagen (rukovoditeljica Industry odjela i edukacije Morelia Film Festivala, Meksiko)
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
EGZIL / EXIL 
Njemačka, Belgija, Kosovo 
Režija: Visar Morina
Producenti: Janine Jackowski, Jonas Dornbach, Maren Ade
Novčanu nagradu, u iznosu od 16.000 €, sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA
Ru Hasanov, UNUTRAŠNJE OSTRVO / DAXILDƏKI ADA
Azerbejdžan, Francuska
Novčanu nagradu, u iznosu od 10.000 €, obezbjeđuje Agnes B.
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Marija Škaričić, MARE
Švicarska, Hrvatska 
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 € 
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Vangelis Mourikis, KOPAČ / DIGGER
Grčka, Francuska 
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 € 
 
 
TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM
 
Žiri:
Lejla Dedić (producentica, Programski odjel, Al Jazeera Balkans, BiH)
Goran Dević (reditelj, Hrvatska)
Tue Steen Müller (konsultant i kritičar za dokumentarne filmove)
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
MERRY CHRISTMAS, YIWU
Švedska, Srbija, Njemačka, Francuska, Belgija, Katar 
Režija: Mladen Kovačević
Novčanu nagradu, u iznosu od 3.000 €, obezbjeđuje Vlada Švicarske
 
SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
HOLY FATHER
Rumunija
Režija: Andrei Dăscălescu
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €
 
NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
ACASĂ, MOJ DOM / ACASĂ
Rumunija, Njemačka, Finska 
Režija: Radu Ciorniciuc 
Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa – dokumentarni film koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Kraljevina Nizozemske.
 
 
TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM
 
Žiri:
Stefan Đorđević (reditelj, Srbija)
Thanasis Neofotistos (reditelj, Grčka)
Ines Tanović (rediteljica, scenaristica, producentica, BiH)
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI FILM – kvalifikacioni film za nominaciju za nagradu Oscar®
ANTIOTPAD 
Hrvatska
Režija: Tin Žanić
Novčanu nagradu, u iznosu od 2.500 €, obezbjeđuje Podravka
 
SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
NJENIM STOPAMA / STA VÌMATA TIS 
Grčka
Režija: Anastasia Kratidi
 
 
TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM
 
Žiri:
Anđelija Andrić (koordinatorica za međunarodne odnose u Filmskom centru Srbije, Srbija)
Georges Goldenstern (generalni direktor, Cinéfondation, Francuska)
Lana Matić (producentica, Hrvatska)
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM
VELIKA ISTANBULSKA DEPRESIJA / BÜYÜK İSTANBUL DEPRESYONU
Turska, Japan 
Režija: Zeynep Dilan Süren
Novčanu nagradu, u iznosu od 1.000 €, obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.
 
 
POČASNO SRCE SARAJEVA
Michel Franco, reditelj
Mads Mikkelsen, glumac
 
 
NAGRADA AUDENTIA 2020.
 
Žiri: 
Aida Begić, rediteljica (BiH) 
Marco Müller, umjetnički direktor Međunarodnog filmskog festivala „Pingyao Crouching Tiger Hidden Dragon“ (Italija/Kina) 
Iris Zappe-Heller, zamjenica direktora i voditeljica Odjela za rodnu jednakost i raznolikost Austrijskog filmskog instituta (Austrija) 
 
GARAGE PEOPLE 
Režija: Natalija Yefimkina 
Nagrada se dodjeljuje redateljici dugometražnog filma iz jednog od programa ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala, kao podrška za njezin sljedeći film. 
Novčanu nagradu, u iznosu od 30.000 €, obezbjeđuje EURIMAGES
 
 
CINELINK NAGRADE
 
NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA 2020.
 
Žiri:
Sehad Čekić, Filmski centar Crne Gore
Georges Goldenstern, Cinefondation
Behrooz Hashemian, Silkroad Production
Elena Kotová, Eurimages  
Annamaria Lodato, ARTE France Cinema 
Gordan Matić, Filmski centar Srbije
 
EURIMAGES CO-PRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
THE OTTER
Režija: Srđan Vuletić
Nagrada u iznosu 20.000 €.
 
NAGRADA FILMSKOG CENTRA CRNE GORE
SPITE
Režija: Andrijana Stojković
Nagrada u iznosu 10.000 €.
 
NAGRADA FILMSKOG CENTRA SRBIJE
SUPPORTING ROLE
Režija: Ana Urushadze
Nagrada u iznosu 10.000 €.
 
ARTEKINO INTERNATIONAL NAGRADA
SUDDENLY
Režija: Melisa Önel
Nagrada u iznosu od 6.000 €.
 
EAVE + NAGRADA
Vasilis Chrysanthopoulos
THE GOSPEL ACCORDING TO KIMON
 
 
WORK IN PROGRESS NAGRADE
 
Žiri:
Elise Jalladeau, Thessaloniki International Film Festival
Petra Kader-Göbel, The Post Republic
Vanja Kaludjerčić, International Film Festival Rotterdam
Tobias  Pausinger, The Match Factory
Esra Demirkiran, Turska nacionalna radio-televizija
 
NAGRADA TURSKE NACIONALNE RADIO-TELEVIZIJE
ULBOLSYN
Režija: Adilkhan Yerzhanov
Nagrada u iznosu od 25.000 €.
 
POST REPUBLIC NAGRADA
VERA DREAMS OF THE SEA
Režija: Kaltrina Krasniqi
Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 50.000 €.
 
CINELINK IRIDIUM NAGRADA
MOON 66 QUESTIONS 
Režija: Jacqueline Lentzou
Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20.000 €.
 
 
CINELINK DRAMA NAGRADE
 
Žiri: 
Cia Edström, TV Drama Vision - Göteborg Film Festival
Nebojša Taraba, Drugi Plan
Miroslav Terzić, reditelj
 
NAGRADA HRVATSKOG AUDIOVIZUALNOG CENTRA
BLACK DELTA 
Kreatori: Dragos Bucur i Sofia Bucur
Stimulacija u razvoju projekta u vrijednosti od 15.000 €.
 
TV DRAMA VISION PITCH NAGRADA
ABYSS 
Kreator: Marjan Alčevski 
Projekat će biti prezentiran na TV DRAMA VISION u Göteborgu.
 
 
PARTNERSKE NAGRADE 26. SARAJEVO FILM FESTIVALA
 
CINEUROPA NAGRADA
 
Žiri: 
Marta Bałaga, filmska kritičarka, Poljska / Finska
Boban Jevtić, kreativni direktor, Firefly, Srbija
 
Režija: Visar Morina
 
Nagradu dodjeljuje Cineuropa portal posvećen europskoj kinematografiji i njenim stvaraocima i to filmu koji, osim što nesporno posjeduje umjetničke kvalitete, također promovira ideje europskog dijaloga i integracije. Vrijednost nagrade iznosi 5.000 €. 
 
 
CICAE NAGRADA
 
Žiri:
Éva Demeter, koordinatorica za međunarodne odnose, kino TISZApART Mozi, Mađarska 
Piotr Szczyszyk, programer i stručnjak za filmsku edukaciju, PAŁACOWE CINEMA, ZAMEK CULTURE CENTRE, Poljska
Anika Danielle Wagner, programerka i kreativna direktorica kina Traumstern, Njemačka
 
Režija: Andrea Štaka
 
Međunarodna konfederacija umjetničkih kina (CICAE) nagrađuje film u selekciji Takmičarskog programa - igrani film. Nagrađeni film će dobiti posebnu podršku CICAE kada je u pitanju pomoć kod distribucije, prikazivanja filma i dopiranja do publike, putem mreže od 3.000 kina.
 
 
SARAJEVSKI KRATKOMETRAŽNI KANDIDAT ZA EVROPSKU FILMSKU NAGRADU
 
Žiri:
Aleta Rajič, animatorica, BiH
Amila Ramović, kustosica, BiH
Andrei Tănăsescu, selektor, Rumunija
 
Režija: Lasse Linder
 
Filmovi iz ove sekcije takmiče se, zajedno s filmovima iz programa Takmičarski program – kratki film, za kandidaturu za nagradu Evropske filmske akademije (EFA), kao i za razmatranje za nominaciju za nagradu Oscar® Američke akademije filmskih umjetnosti i znanosti.
 
 
NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILM
 
Žiri:
Sabrina Begović Ćorić, rediteljica, BiH
Strajo Krsmanović, filmski teoretičar, BiH
Mirza Skenderagić, scenarista i filmski kritičar, BiH
 
NAJBOLJI FILM
B4 
Režija: Alen Šimić
 
SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
Režija: Stefan Tomić
 
SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
Režija: Igor Đurić
 
 
TALENTS SARAJEVO PACK & PITCH 2020.
 
Žiri:
Kathi Bildhauer, koordinatorica Berlinale Talents
Asja Krsmanović, selektorica Sarajevo Film Festivala
Yoel Meranda, producent, Kamara
Ivana Pekušić, producentica, Studio Chelia
 
CINELINK NAGRADA  
ANNA GYIMESI
AFFRICATA  
 
STUDIO CHELIA NAGRADA
CLARA KLEININGER 
NO ELEPHANT IN THE ROOM 
 
 
DOCU TALENTS FROM THE EAST U SARADNJI SA JI.HLAVA INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVALOM
 
Žiri: 
Natalia Arshavskaya, akvizicije, Current Time TV
Martichka Bozhilova, producent, Agitprop
Wood Lin, direktor programa, TAIWAN International Documentary Festival
Jarmila Outratová, rukovoditeljica industry odjela, Ji.hlava IDFF
Tiffany Pritchard, novinarka, Filmmaker Magazine
 
DOCU TALENTS AWARD
ELEVATION
Režija: Max Rudenko
 
Nagradu u vrijednosti od 5000 USD obezbjeđuje Current TV
 
 
DOCU ROUGH CUT BOUTIQUE NAGRADE 2020.
 
Žiri: 
Laurien Ten Houten, IDFA
Hanka Kastelicová, HBO Europe  
Catherine Le Clef, CAT&Docs 
Cristian Nicolescu, Digital Cube
Brigid O'Shea, Dok Leipzig
 
AVANPOST MEDIA NAGRADA
MUSEUM OF REVOLUTION 
Režija: Srđan Keča 
 
Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20 000 €
 
CAT&DOCS NAGRADA
COLORS OF TOBI 
Režija: Alexa Bakony
 
Nagrada u vrijednosti od 2000 €  
 
HBO EUROPE NAGRADA
COLORS OF TOBI 
Režija: Alexa Bakony
 
Nagrada u vrijednosti od 2000 €  
 
IDFA PROJECT NAGRADA I DOK PREVIEW NAGRADA
CHAMPIONS 
Režija: Ketevani Kapanadze
 
Nagrada je učešće i prezentacija na IDFA 2020. i festivalu Dok Leipzig, u DOK Preview selekciji.
Nagrade 26. Sarajevo Film Festivala
Partnerske nagrade 26. Sarajevo Film Festivala
Pratite dodjelu nagrada Sarajevo Film Festivala na ondemand.sff.ba i BHRT-u
Nagrada publike BH Telecom
Masterclass sa Alejandrom Gonzálezom Iñárrituom