Navigacija

Objave

Odabrani učesnici 13. izdanja programa Talents Sarajevo

Ovogodišnji program Talents Sarajevo će tokom 25. Sarajevo Film Festivala ugostiti 64 mladih i perspektivnih reditelja, producenata, scenarista, glumaca, snimatelja, montažera i filmskih kritičara iz Jugoistočne Evrope i Južnog Kavkaza.

Učesnici Talents Sarajevo dolaze iz 15 od 19 država obuhvaćenih programom: Albanije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Gruzije, Grčke, Mađarske, Moldavije, Rumunije, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Srbije i Turske. Ove godine skoro trećina učesnika dolazi iz Turske (11) i Grčke (9) - ovaj trend, primjetan na programu Talents Sarajevo i prethodnih godina, odražava intenzivirani razvoj kinematografija tih zemalja. 

I trinaesto izdanje Talents Sarajevo učesnicima će ponuditi bogat program master časova, predavanja, diskusija, praktičnih radionica i filmskih projekcija koje će biti organizovane tokom održavanja 25. Sarajevo Film Festivala. Programski moduli za filmske radnike različitih profesionalnih profila, učešće cijenjenih međunarodnih filmskih stručnjaka, kao i laboratoriji za razvoj projekata (Pack&Pitch i Script Station) temelje se na specifičnom mentorstvu i podršci talentima iz regije koji tek traže svoju punu afirmaciju. 

Pokrenut 2006. godine u saradnji s Međunarodnim filmskim festivalom u Berlinu i programom Berlinale Talents, Talents Sarajevo se razvio u glavno regionalno stjecište za upoznavanje i umrežavanje perspektivnih filmskih radnika. Program je član međunarodne mreže Talents International, koja obuhvata istoimene i srodne inicijative u Tokiju, Bejrutu, Guadalajari, Durbanu, Buenos Airesu i Rio de Janeiru.  

Osim što okuplja mlade filmaše i pruža im priliku za profesionalno usavršavanje, ova ih platforma upoznaje s radom etabliranih filmskih stručnjaka, informiše o savremenim tokovima u filmskoj industriji i umjetnosti, te ih predstavlja regionalnoj i međunarodnoj filmskoj zajednici.

Učesnici programa Talents Sarajevo 2019:

GLUMCI

1. Akbari Tourialay, RUMUNIJA
2. Baran Can Eraslan, TURSKA
3. Efthalia Papacosta, GRČKA
4. Haris Salihovic, BOSNA I HERCEGOVINA
5. Ilija Volcheski, SJEVERNA MAKEDONIJA
6. Marina Popovic, BOSNA I HERCEGOVINA
7. Marko Braich, HRVATSKA
8. Mia Skrbinac, SLOVENIJA
9. Sara Luna Zoric, BOSNA I HERCEGOVINA
10. Stefan Vujisic, SJEVERNA MAKEDONIJA
11. Tara Thaller, HRVATSKA
12. Tugce Altug, TURSKA

 

 REDITELJI

1. Ana Jakimska, SJEVERNA MAKEDONIJA
2. Deniz Telek, TURSKA
3. Hanna Besirevic, BOSNA I HERCEGOVINA
4. Hristo Simeonov, BUGARSKA
5. István Kovács, MAĐARASKA
6. Lida Vartzioti, GRČKA
7. Masa Sarovic, SRBIJA
8. Metehan Şereflioğlu, TURSKA
9. Mihai Ghita, RUMUNIJA
10. Ömer Deniz, TURSKA
11. Romina Ruda, ALBANIJA
12. Sara Jurinčić, HRVATSKA
13. Urska Djukić SLOVENIJA
14. Vladimir Petev, BUGARSKA
15. Yorgos Angelopoulos, GRČKA

 

SCENARISTI

1. Dora Šustić, HRVATSKA
2. Evangelia Tsalta, GRČKA
3. Lyubomir Tsvetkov, BUGARSKA
4. Michael Onder, TURSKA
5. Sotiris Petridis, GRČKA
6. Zsofia Lanyi, MAĐRASKA

 

PRODUCENTI

1. Aycan Aluçlu, TURSKA
2. Tamara Babun, HRVATSKA
3. Tina Tisljar, HRVATSKA
4. Vladimer Chikhradze, GRUZIJA
5. Zeki Peynirci, TURSKA

 

SNIMATELJI

1. Barış Aygen, TURSKA
2. Botond Nagy, MAĐARSKA
3. Fabris Šulin, SLOVENIJA
4. Fili Olsefski, GRČKA
5. Ioana Turcan, RUMUNIJA

 

MONTAŽERI

1. Ana Zugic, SRBIJA
2. Christos Giannakopoulos, GRČKA
3. Lukas Miheljak, SLOVENIJA

 

FILMSKI KRITIČARI

1. Milica Joksimović, SRBIJA
2. Sezen Sayinalp, TURSKA
3. Jovana Gjorgjiovska, SJEVERNA MAKEDONIJA
4. Boto Călin-Florian, RUMUNIJA
5. Alexander Gabelia, GRUZIJA

 

PACK&PITCH

1. Adam Felszeghy (Producent), MAĐARSKA /  Pelikan Blue (Kék Pelikan)
2. Ivan Koroman (Redatelj), BOSNA I HERCEGOVINA / The Possessed (Crni dusi)
3. Kiril Karakash (Redatelj), SJEVERNA MAKEDONIJA / The Constitution of the new era: Man balancer of the aerial and aquatic world (Устав на новата ера: Човек балансер на воздушниот и водениот свет)
4. Nesligul Satir (Producent), TURSKA / The Path of Time (Zamanın İzi)
5. Sergiu Cumatrenco (Producent), MOLDAVIJA / SANTA BARBARA (SANTA BARBARA)
6. Stefka Mancheva (Redateljica), BUGARSKA / Blind Spot (Сляпо петно)
7. Svetislav Podleshanov (Reditelj), SJEVERNA MAKEDONIJA / The Constitution of the new era: Man balancer of the aerial and aquatic world (Устав на новата ера: Човек балансер на воздушниот и водениот свет)

 

FILM STAGE STUDIO 

1. Aikaterini Andreadou (Scenarist), GRČKA
2. Andra Stoianovici-Hera (Rediteljica), RUMUNIJA
3. Arif Ismayilov (Reditelj), AZERBEJDŽAN
4. Balint Erkel (Reditelj), MAĐARSKA
5. Nikola Polić (Reditelj), SRBIJA
6. Savvas Stavrou (Reditelj), KIPAR

Svjetski priznati filmski profesionalci i umjetnici gosti programa Talents Sarajevo
Odabrani učesnici 13. izdanja programa Talents Sarajevo
Konkurs za prijave na Talents Sarajevo 2019.
61 učesnik programa Talents Sarajevo 2018.
Konkurs za prijave na Talents Sarajevo 2018.