Navigacija

Objave

Finalni izvještaj 24. Sarajevo Film Festivala

Sarajevo Film Festival je međunarodni filmski festival sa posebnim fokusom na regiju jugoistočne Evrope.

Fokus na regionalnu kinematografiju kroz Takmičarske selekcije za igrani, kratki, dokumentarni i studentski film, te na filmsku industriju (CineLink), obrazovna platforma za mlade filmske stvaraoce (Talents Sarajevo), te prisustvo međunarodne filmske industrije, filmskih autora i predstavnika medija, uz više od 100,000 posjetilaca, potvrđuju status SFF-a kao vodećeg filmskog festivala u regiji, kojeg priznaju kako filmski profesionalci, tako i šira publika.
 
Kao dio regiona u razvoju sa više od 180 miliona stanovnika, Sarajevo Film Festival služi kao zajednička platforma za filmski biznis u cijeloj regiji, postavlja standarde u organizaciji filmskih festivala, te promociji i prezentaciji filmova u jugoistočnoj Evropi. Nadalje, Sarajevo Film Festival u fokus međunarodne medijske pažnje postavlja filmove, filmske talente i buduće filmske projekte iz jugoistočne Evrope.
 
Tokom 24. Sarajevo Film Festivala publici su se predstavili brojni eminentni filmski stvaraoci među kojima su bili predsjednik žirija Takmičarskog programa - igrani film Asghar Farhadi, reditelj filma koji je otvorio ovogodišnji festival Pawel Pawlikowski, te dobitnik najvišeg festivalskog priznanja Počasno Srce Sarajeva Nuri Bilge Ceylan.
 
24. SARAJEVO FILM FESTIVAL U BROJEVIMA:

266 filmova iz 56 zemalja
18 programa
700 uposlenika
300 volontera
više od 2.600 akreditovanih gostiju
više od 700 predstavnika medija iz 30 zemalja
više od 100.000 posjetilaca na svim programima

NAGRADE 24. SARAJEVO FILM FESTIVALA

OFICIJELNE NAGRADE 

TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM
 
Predsjednik žirija:
Asghar Farhadi (reditelj, scenarist, Iran) 
 
Članovi žirija:
Judita Franković Brdar (glumica, Hrvatska)  
Mike Goodridge (Umjetnički direktor Međunarodnog filmskog festivala i nagrada Macao, Velika Britanija)
Brigitte Lacombe (fotografkinja, Francuska)  
Ana Urushadze (Scenaristica, rediteljica, Gruzija)  
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
Bugarska, Njemačka, Francuska
Režija: Milko Lazarov
Producenti: Veselka Kiryakova, Eike Goreczka, Christoph Kukula, Guillaume de Seille 
Novčana nagrada u iznosu od 16.000 €.
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA
Ioana Uricaru, LIMUNADA/ LEMONADE
Rumunija, Kanada, Njemačka, Švedska
Novčanu nagradu u iznosu od 10.000 € osigurava Agnes B.
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Zsófia Szamosi, JEDAN DAN/ EGY NAP
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Leon Lučev, TERET
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.
 
TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM
 
Žiri:
Konstantina Kotzamani (scenaristica, rediteljica, Grčka) 
Antoneta Alamat Kusijanović (scenaristica, rediteljica, Hrvatska)  
Ena Sendijarević (filmska autorica, Nizozemska, Bosna i Hercegovina)
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
Bosna i Hercegovina
Režija: Ermin Bravo 
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Podravka.
 
SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
SAD, Grčka
Režija: Eirini Vianelli
 
TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM
 
Žiri:
Richard Kwietniowski (profesor na Londonskoj školi filma, Velika Britanija) 
Andrea Rudert (šefica odjela za upravljanje projektima Filmfesta München/selektorica Filmschoolfesta Munich, Njemačka)
Neven Samardžić (reditelj, BiH)
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM
Mađarska 
Režija: Hajni Kis
Novčanu nagradu u iznosu od 1.000 € obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.
 
TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM
 
Žiri:
LEENA PASANEN (direktorica festivala DOK Leipzig, Njemačka) 
LUCIANO RIGOLINI (Umjetnički fotograf, producent, Švicarska)
Marina Gumzi (Producentica/ scenaristica Slovenija) 
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
Režija: Nebojša Slijepčević 
Hrvatska 
Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske.
 
SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
Režija: László Csuja 
Mađarska, Katar
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €.
 
NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
Turska, Grčka, Bosna i Hercegovina
Režija: Didem Pekün 
Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa – dokumentarni film koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske
 
POČASNO SRCE SARAJEVA
Nuri Bilge Ceylan, reditelj
Nijaz Hastor, vlasnik i osnivač ASA Prevent grupacije te osnivač Fondacije Hastor
 
CINELINK NAGRADE
 
NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA
 
Žiri koprodukcijskog marketa:
Annamaria Lodato, Behrooz Hashemian, Boban Jevtić, Čedomir Kolar, Danijel Hočevar, Georges Goldenstern i Sehad Čekić
 
EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
SAFE PLACE
Režija: Juraj Lerotić
Producent: Boris T. Matić
Produkcijska kuća: Propeler Film
Koprodukcijska kuća: STARAGARA
Hrvatska, Slovenija
 
ARTE INTERNATIONAL RELATIONS CINELINK NAGRADA
MAY LABOUR DAY 
Režija: Pjer Žalica
Producenti: Pjer Žalica, Aida Huseinović
Produkcijska kuća: FORUM Association for Art and Culture
Koprodukcijska kuća: Propeler Film, A.S.A.P. Films, Staragara, Bascelik, Artikulacija Film
Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Francuska, Slovenija, Srbija, Crna Gora
 
NAGRADA FILMSKOG CENTRA CRNE GORE
A CUP OF COFFEE AND NEW SHOES ON 
Režija: Gentian Koçi
Producenti: Gentian Koçi, Blerina Hankollari
Produkcijska kuća: ARTALB FILM
Koprodukcijska kuća: Graal Films
Albanija, Grčka
 
EAVE STIPENDIJA
FIUME O MORTE! 
Režija: Igor Bezinović
Producenti: Tibor Keser, Vanja Jambrović, Fabrizio Polpettini
Produkcijska kuća: Restart
Koprodukcijska kuća: La Bête, NOSOROGI
Hrvatska, Francuska, Slovenija
 
WORK IN PROGRESS NAGRADE
 
Work In Progress žiri:
Gabor Greiner, Kim Yutani, Marco Mueller, Serkan Yildirim i Tolke Palm
 
TRT NAGRADA 
ZAVERA 
Režija: Andrei Gruzsniczki
Producent: Alexandru Teodorescu
Produkcijska kuća: Saga Film
Rumunija
 
POST REPUBLIC NAGRADA  
AFRICA 
Režija: Oren Gerner
Producent: Itay Akirav
Produkcijska kuća: Film Harbour
Izrael
 
CINELINK IRIDIUM NAGRADA 
IBRAHIM 
Režija: Lina Alabed
Producent: Rami El Nihawi
Production company: SakaDo
Produkcijska kuća: Kirstine Barfod Film 
Palestina, Libanon, Katar, Danska
 
CINELINK DRAMA NAGRADA
 
CineLink Drama žiri:
Ana Balentović, Dalibor Matanić i Paula McHarg 
 
FILM CENTER SERBIA CINELINK DRAMA NAGRADA
GREATER THAN THE DEATH 
Kreatori: Arya Su Altıoklar, Samim Türkmen
Reditelji: Erhan Yürük, Boran Güney
Spisateljica: Avni Tuna Dilligil 
Producenti: Metin Alihan Yalçındağ, Mehmet Altıoklar, Yaman Birman
Produkcijska kuća: KısaKes Production
Turska

PARTNERSKE NAGRADE

NAGRADE UDRUŽENJA FILMSKIH RADNIKA BIH

Nagrada Ivica Matić 
Alen Drljević (MUŠKARCI NE PLAČU) 
 
Nagrada Ivica Matić 
Damir Ibrahimović (MUŠKARCI NE PLAČU)
 
Nagrada Ivica Matić 
Nagradu za ukupan doprinos bosanskohercegovačkom filmu (za umjetnike i saradnike) komisija dodjeljuje Draganu Ressneru  i  Nidžari Mehić
 
CINEUROPA NAGRADA 
Režija: Florin Șerban
 
CICAE NAGRADA
Režija: Florin Șerban
 
NOMINACIJA SARAJEVSKOG KANDIDATA ZA EVROPSKU FILMSKU NAGRADU 2018.
Režija: Mahdi Fleifel
 
BEST PACK & PITCH AWARD (TALENTS SARAJEVO PACK & PITCH)
 
THE LAND WITHIN ME 
Režija: Fisnik Maxhuni
 
REMEMBER
Režija: Thanos Psichogios
 
MIDPOINT NAGRADE
 
Milan Stojanovic (TURBO)
 
Art Department Masterclass nagrada
TRANSIT
 
HBO Europe nagrada
SLEEPOVER
 
NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILM

Najbolji film
Režija: Irfan Avdić
 
Specijalna nagrada žirija 
Režija: Kouros Alaghband
 
Specijalno priznanje žirija
Režija: Sara Ristić 
 
KISAKES SHORT FILM NAGRADA
Režija: Irfan Avdić
Finalni izvještaj 24. Sarajevo Film Festivala
Srđan Dunđerović autor Naj fotke 24. Sarajevo Film Festivala
Dnevni raspored projekcija - Dan 8
Dodjela nagrada večeras u Narodnom pozorištu
Dnevni raspored projekcija - Dan 7