Navigacija

Objave

Festivalski izvještaj

Završni izvještaj 19. Sarajevo Film Festivala

Sarajevo Film Festival je međunarodni filmski festival sa posebnim fokusom na regiju jugoistočne Evrope.

Fokus na regionalnu kinematografiju kroz Takmičarske selekcije za igrani, kratki i dokumentarni film, te na filmsku industriju (CineLink), obrazovna platforma za mlade filmske stvaraoce (Sarajevo Talent Campus), te prisustvo međunarodne filmske industrije, filmskih autora i predstavnika medija, uz više od 100,000 posjetilaca, potvrđuju status SFF-a kao vodećeg filmskog festivala u regiji, kojeg priznaju kako filmski profesionalci, tako i šira publika.

Kao dio regiona u razvoju sa više od 140 miliona stanovnika, Sarajevo Film Festival služi kao zajednička platforma za filmski biznis u cijeloj regiji, postavlja standarde u organizaciji filmskih festivala, te promociji i prezentaciji filmova u jugoistočnoj Evropi. Nadalje, Sarajevo Film Festival u fokus međunarodne medijske pažnje postavlja filmove, filmske talente i buduće filmske projekte iz jugoistočne Evrope.

19. Sarajevo Film Festival otvoren je premijerom filma EPIZODA U ŽIVOTU BERAČA ŽELJEZA bh. reditelja Danisa Tanovića, a zatvoren je filmom KUTIJA ZA UŽINU Ritesha Batrae.

Tokom 9 dana publici 19. Sarajevo Film Festivala svoja ostvarenja predstavili su brojni eminentni filmski stvaraoci.

20. Sarajevo Film Festival biće održan od 15. do 23. augusta 2014. godine.  

19. SARAJEVO FILM FESTIVAL U BROJEVIMA

• 214 FILMOVA IZ 59 ZEMALJA
• 11 LOKACIJA
• 577 ZAPOSLENIH i 380 VOLONTERA
• VIŠE OD 1300 AKREDITOVANIH GOSTIJU
• VIŠE OD 800 AKREDITOVANIH PREDSTAVNIKA MEDIJA IZ 32 ZEMLJE
• VIŠE OD 100.000 POSJETILACA NA SVIM PROGRAMIMA

NAGRADE 19. SARAJEVO FILM FESTIVALA

OFICIJELNE NAGRADE
TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM

Žiri:
Predsjednik žirija: Danis Tanović, režiser (BiH)
Članovi žirija:
Uliks Fehmiu, glumac (Srbija)
Christine A. Maier, direktorica fotografije (Njemačka)
Charles Tesson , umjetnički direktor programa Critic’s Week Filmskog festivala u Cannesu (Francuska)
Mirela Oprisor, glumica (Rumunija)
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
U PROCVATU / GRZELI NATELI DGEEBI

Reditelji: Nana Ekvtimishvili i Simon Groß (Gruzija)
Novčanu nagradu u iznosu od 16.000 € osigurava Vijeće Evrope
 
SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
OBRANA I ZAŠTITA

Reditelj: Bobo Jelčić (Hrvatska, BiH)
Novčanu nagradu od 10.000 € osigurava Agnes B.
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Lika Babluani i Mariam Bokeria
(U PROCVATU / GRUZIJA)
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Bogdan Diklić
(OBRANA I ZAŠTITA / HRVATSKA, BiH)
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €
 
TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM
 
Žiri:
Paz Lázaro, menadžerica programa Panorama Filmskog festivala u Berlinu (Španija, Njemačka)
Mladen Miljanović,  umjetnik (BiH)
Paul Negoescu, režiser (Rumunija)  
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
SJENA OBLAKA / O UMBRĂ DE NOR

Reditelj: Radu Jude (Rumunija)
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

SPECIJALNO PRIZANJE ŽIRIJA
RABITTLAND

Reditelji: Ana Nedeljković i Nikola Majdak,jr (Srbija)

SPECIJALNO PRIZANJE ŽIRIJA
ČAST / ЧЕСТ

Reditelj: Pavel G. Vesnakov (Bugarska, Njemačka)
 
TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM
 
Žiri:
Joslyn Barnes, scenaristica i producentica (SAD)
Jasmin Basic, filmska historičarka i kustosica (Švicarska)
Vibeke Bryld, rediteljica i scenaristica (Danska)
 
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
SICKFUCKPEOPLE

Reditelj: Juri Rechinsky  (Austrija)
Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € osigurava Savezno ministarstvo vanjskih poslova Švicarske.
 
SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
JUGOSLAVIJA, KAKO JE IDEOLOGIJA POKRETALA NAŠE KOLEKTIVNO TIJELO / JUGOSLAVIJA, KAKO JE IDEOLOGIJA POKRETALA NAŠE KOLEKTIVNO TELO

Rediteljica: Marta Popivoda (Srbija, Francuska, Njemačka)
 
SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA ZA TAKMIČARSKI PROGRAM - DOKUMENTARNI FILM
ČISTAČI / THE CLEANERS

Reditelj: Konstantinos Georgousis (Grčka)
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € osigurava Al Jazeera Balkans.
 
NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
U BRAKU SA ŠVICARCEM

Reditelj: Arsen Oremović (Hrvatska)
Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa - dokumentarni film koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € osigurava Savezno ministarstvo vanjskih poslova Švicarske.
 
POČASNO SRCE SARAJEVA
Béla Tarr
, reditelj (Mađarska)
Roberto Olla, izvršni direktor Eurimagesa, fonda Vijeća Evrope za podršku evropskoj kinematografiji (Italija)
 
CINELINK NAGRADE
 
CINELINK ŽIRI:

Ada Jacqueline, CNC
Behrooz Hashemian, Silkroad Production
Čedomir Kolar, ASAP Films
Georges Goldenstern, Festival Cannes
Remi Burah, ARTE France
Annamaria Lodato, ARTE France
Petri Kemppinen, The Finnish Film Foundation

EAVE SCOLARSHIP
A STINKING FAIRYTALE

Reditelj i scenarista: Miroslav Momčilović
Producent: Milena Džambasović
Produkcijska kuća: Brigada

CINELINK EXELENCE NAGRADA
TABIJA

Reditelj i scenarista: Igor Drljača
Producent: Adis Đapo
Produkcijska kuća: SCCA/pro.ba

LIVING PICTURES SERVICE CINELINK NAGRADA
HOUSE OF OTHERS

Reditelj: Rusudan Glurjidze
Scenarista: Rusudan Glurjidze i David Chubinishvili
Producent: Zurab Magalashvili
Produkcijska kuća: Cinetech Film Production

ARTE INTERNATIONAL RELATIONS CINELINK NAGRADA
DOGS

Reditelj i scenarista: Bogdan Mirica
Producent: Marcela Ursu
Produkcijska kuća: 42 Km Film

CNC CINELINK NAGRADA
THE FIXER

Reditelj: Adrian Sitaru
Scenaristi: Adrian Silișteanu, Claudia Silișteanu
Producent: Adrian Silișteanu
Produkcijska kuća: 4 PROOF

EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
PARK

Reditelj i scenarista: Sofia Exarchou
Producent: Amanda Livanou
Produkcijska kuća: Guanaco Film Co-Beben Films
 
WORK IN PROGRESS NAGRADE
 
WORK IN PROGRESS ŽIRI:

Rebekka Garrido, direktorica, The  Post Republic
Zsuzsi Bánkuti, menadžerica The Match Factory
Arnaud Gourmelen, član odbora Quinzaine des Réalisateurs
 
POSTREPUBLIC NAGRADA
THREE WINDOWS AND A HANGING

Reditelj: Isa Qosja
Scenarista: Zymber Kelmendi
Pruducenti: Shkumbin Istrefi i Mentor Shala
Ko-producent: Nicole Gerhards
 
RESTART NAGRADA
THE LAMB

Reditelj, scenarista i producent: Kutluğ Ataman
Ko-producenti: Fabian Gasmia i Henning Kamm

SPECIJALNO PRIZANJE
MANPOWER

Reditelji i scenarista: Noam Kaplan
Producenti: Yoav Roeh, Aurit Zamir
Ko-producent: Janja Kralj

NAGRADA KATRIN CARTLIDGE FONDACIJE
DEWENTI
Senegal, Francuska, 2006, 15 min.
Rediteljica: Dyana Gaye
 
NAGRADE PARTNERA 19. SARAJEVO FILM FESTIVALA

NAGRADA PUBLIKE
Najbolji igrani film:
KRUGOVI

Srbija, Njemačka, Francuska, Slovenija, Hrvatska, 2012, 112 min.
REditelj: Srdan Golubović

Najbolji dokumentarni film:
SVIJET KOJI NIJE NAŠ

Libanon, Velika Britanija, Belgija, 2012, 93 min.
Reditelj: Mahdi Fleifel
 
CINEUROPA NAGRADA

Nagradu dodjeljuje Cineuropa portal posvećen europskoj kinematografiji I njenim stvaraocima i to filmu koji, osim što neosporno posjeduje umjetničke kvalitete, također promovira ideje europskog dijaloga i integracije. Vrijednost nagrade iznosi 5.000 €.

SA MAMOM
Bosna i Hercegovina, Njemačka, Slovenija, 2013, 80 min.
Reditelj:  Faruk Lončaverić
 
Žiri: Alberto la Monica i Elisa Cimino
 
CICAE NAGRADA
Međunarodna konfederacija umjetničkih kina (CICAE) nagrađuje film u selekciji Takmičarskog programa - igrani film.
 
U PROCVATU
Gruzija, 2013, 102 min.
Reditelji: Nana Ekvitimishvili i Simon Groß
Žiri: Daniel Lavaud, Tanja Miličić i Balazs Kalamanovits
 
EDN TALENT GRANT
EDN Talent Grant je ustanovljen kroz saradnju Sarajevo Film Festivala I Evropske dokumentarističke mreže, u svrhu podrške talentovanim autorima dokumentarnog filma iz regije.
 
PRESUDA
Hrvatska, 2013, 11 min.
Reditelj: Ðuro Gavran
 
Žiri: Joslyn Barnes, Jasmin Basic i Vibeke Bryld
 
NOMINACIJA SARAJEVSKOG KANDIDATA ZA NAGRADU EFA
Pobjednik ulazi u konkurenciju za nagradu Evropske filmske akademije (EFA) za najbolji kratki film.
 
PRIČA ZA MODLINOVE
Španija, 2012, 26 min.
Reditelj: Sergio Oksman
 
Žiri: Hagar Ben-Asher, Miguel Dias i Leona Paraminski
 
NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILMA
 
Nagrada žirija za najbolji film:
SPOMENIK
Bosna i Hercegovina, 2013, 4 min.
Reditelj: Dario Đuraković (AUBL)
 
Specijalna nagrada žirija:
ŠUMA
Bosna i Hercegovina, 2012, 14 min.
Reditelj: Dajan Javorac (AUBL)

Specijalno priznanje žirija:
VARIJACIJA
Bosna i Hercegovina, 2012, 14 min.
Reditelj: Hari Šečić (ASU)
Žiri: Tina Šmalcelj, Ajla Hamzić i Vladimir Kordanović
 
ATLANTIC GRUPA NAGRADA
GODIŠNJI NA MORU

Rediteljica: Cristina Groşan (BiH, Rumunija)
Novčanu nagradu u iznosu od 2.000 € osigurava Atlantic Grupa.
 
BRITISH COUNCIL NAGRADA
MOJA! MOJA! MOJA SOBICA!

Rediteljica: Barbara Vekarić (BiH, Hrvatska)
Prirodan korak za British Council je bio da stvorimo nagrade koja će omogućiti STC talentima da se predstave u Velikoj Britaniji, na Encounters Međunarodnom filmskom festivalu u Bristolu.
 
DOCU ROUGH CUT BOUTIQUE NAGRADE
 
FIFDH GENEVA NAGRADA

u vrijednosti od 2000 eura
THE MAN FROM MIDJA (Gruzija/Njemačka)
Reditelji: Eka Papiashvili i Carsten Böhnke
 
DOK. INKUBATOR NAGRADA
učešće na drugoj sesiji novog treninga, kojeg organizira International Documentary Film Festival DOK Leipzig
THE MAN FROM MIDJA (Gruzija/Njemačka)
Reditelji: Eka Papiashvili i Carsten Böhnke
 
HBO ADRIA NAGRADA
u vrijednosti od 2500 eura
MIA, MYSELF AND AN EXTRA CHROMOSOME (Hrvatska)
Rediteljica: Eva Kraljević
 
WORK IN PROGRESS DIGITAL CUBE NAGRADA
u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20 000 eura
ROMA RALLY (Mađarska/Njemačka)
Reditelj: Gábor Hörcher

GOSTI 19. SARAJEVO FILM FESTIVALA
Listu gostiju 19. Sarajevo Film Festivala možete pogledati ovdje.

DAN LJUDSKIH PRAVA
Sarajevo Film Festival , već petu godinu zaredom, bio je domaćin Dana ljudskih prava, koji se organizira u saradnji s Ambasadom Švicarske i Saveznim ministarstvom vanjskih poslova Švicarske.

Dan ljudskih prava obilježen je u ponedjeljak, 19. augusta 2013. godine.

Tim povodom, u multiplex kinu Cinema City  upriličena je projekcija dvaju filmova: THOUGH I KNOW THE RIVER IS DRY, režisera Omara Roberta Hamiltona i INFILTRATORS u režiji Khaleda Jarrara. Nakon projekcije režiseri filmova učestvovali su u razgovoru s publikom.

Nakon projekcije filmova, u saradnji s ambasadom Švicarske, održana je i panel diskusija pod nazivom „Do You Remember Palestine?“. Moderatorica panela bila je Sabina Čudić, politologinja.

Dan obilježavanja ljudskih prava okončan je projekcijom filma STOP – OVER, režisera Kaveha Bakhtiaria. Film je prikazan u saradnji s International Film Festival & Forum on Human Rights iz Ženeve.

INDUSTRIJA
U drugoj polovini Sarajevo Film Festivala, fokusirali smo se na poslovnu stranu filma. Od 21. avgusta, međunarodna filmska industrija okupila se u Sarajevu na četiri dana intenzivnih profesionalnih aktivnosti.

CineLink, naš koprodukcijski market predstavio je 18 novih filmskih projekata u fazama razvoja i finansiranja koji najviše obećavaju. Selekcija se tradicionalno fokusira na Jugoistočnu Evropu, odakle i ovoga puta imamo najveći broj filmskih autora i projekata. 

Također, u saradnji sa Filmskim institutom u Dohi i Arapskim fondom za umjetnost i kulturu predstavili smo dva projekta sa Bliskog Istoka.

CineLink Work in Progress  predstavio je buduće festivalske hitove. Šest novih naslova u postprodukciji  prikazano je odabranim selektorima međunarodnih filmskih festivala i agentima za prodaju prava.

CineLink također nudi i nagradni fond u vrijednosti preko 160.000 eura u gotovini i uslugama.

CineLink ZEMLJA PARTNER

Filmska industrija u fokusu je ponovo Njemačka, koja tradicionalno koproducira veliki broj projekata sa našeg tržišta i regiona. Partnerstvo smo već ostvarili 2005. godine, a u međuvremenu, svjedočili smo mnogim uspješnim rezultatima koji su proizašli iz te saradnje.

Od tada se svijet filma radikalno promijenio na toliko načina, stoga smo osjetili potrebu da se ponovo okrenemo saradnji sa pomenutom zemljom. Udruženi sa njemačkom delegacijom, posvetili smo se rješavanju novih izazova u evropskoj filmskoj industriji i budućnosti koprodukcije između Njemačke i našeg regiona.

Ovog puta, partneri smo sa četiri regionalna fonda: Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein, MFG Filmförderung Baden-Württemberg, Medienboard Berlin-Brandenburg i Mitteldeutsche Medienförderung kako bismo predstavili slijedeću generaciju njemačkih producenata.

CINELINK SELEKCIJA 2013
3+1 APARTMENT FOR SALE
Reditelj i scenarista: Serdar Yilmaz
Producent: Borga Dorter
Produkcijska kuća: Gearshift Films

BLACK DOG
Reditelj i scenarista: Ivan Bukvić
Producent: Vladimir Vasiljević
Produkcijska kuća: Bastards Production

DOGS
Reditelj i scenarista: Bogdan Mirica
Producent: Marcela Ursu
Produkcijska kuća: SC 42 KM FILM

HOUSE OF OTHERS
Reditelj: Rusudan Glurjidze
Scenarista: David Chubinishvilli
Producent: Zurab Magalashvilli
Produkcijska kuća: CINETECH

PARK
Reditelj i scenarista: Sofia Exarchou
Producent: Amanda Livanou
Produkcijska kuća: GUANACO Film Co /BEBEN Films

PIGS ON THE WIND
Reditelj i scenarista: Stergios Paschos
Producent: Phaedra Vokali
Produkcijska kuća: mami Films

SALVATION
Reditelj i scenarista: Ralitza Petrova
Producent: Rossitsa Valkanova
Produkcijska kuća: KLAS Film

TABIJA
Reditelj i scenarista: Igor Drljača
Producent: Adis Đapo
Produkcijska kuća: SCCA/pro.ba

CineLink PLUS Selekcija 2013
 
APARTMENT
Reditelj i scenarista:  Teona Strugar Mitevska
Producent: Labina Mitevska
Produkcijska kuća: Sisters and Brother Mitevski Productions

DETAILS OF A DREAM
Reditelj i scenarista: Orhan Eskiköy
Producent: Özgür Doğan
Produkcijska kuća: Perişan Film

MERCEDES-FIRE HORSE
Reditelj i scenarista: Jan Cvitkovič
Producent: Miha Čemec
Produkcijska kuća: Staragara

A STINKING FAIRYTALE
Reditelj i scenarista: Miroslav Momčilović
Producent: Milena Džambasović
Produkcijska kuća: BRIGADA

THE FIXER
Reditelj: Adrian Sitaru
Scenarista: Claudia Silisteanu
Producent: Adrian Silisteanu
Produkcijska kuća: 4 PROOF FILM

VANPIR
Reditelj i scenarista: Marian Crisan
Producenti: Andreea Tanase i Marian Crisan
Produkcijska kuća: ROVA

VIKING LINE STORY
Reditelj: Stefan Constantinescu
Scenarista: Xandra Popescu
Producent: Ada Solomon
Produkcijska kuća: Parada film

WHATS TO BE DONE
Scenarista and Reditelj: Goran Dević
Producent: Hrvoje Osvadić
Produkcijska kuća: Petnaesta umjetnost

ME MYSELF AND MURDOCH
Reditelj/Scenarista: Yahya Alabdalah
Producent: Rula Nasser
Produkcijska kuća: Imaginarium Films

UPSIDE DOWN
Reditelj i scenarista: Ahmad Ghossein
Producent: Georges Schoucair
Produkcijska kuća: Abbout Productions

Regionalni forum
22. – 24. avgust 2013.

Teme: 

- Finansiranje filma: Jačanje javnih fondova za koprodukciju u bivšoj Jugoslaviji

- Kulturna politika: kako povećati uticaj kreativnih industrija na lokalna društva i ekonomije?

- Poslovni modeli: filmska industrija između nove legislative i nove tehnologije

Govornici su bili:
Sanja Ravlić, šef odjela za koprodukciju, Hrvatski audiovizualni centar
Ken Hay, izvršni direktor Edinburg International Film Festival
Thomas Hailer, programski menadžer, Međunarodni filmski festival u Berlinu
Dave Moutray, direktor i predsjednik uprave, Pozorište Cornerhouse & Library
Briony Henson, direktor odjela za kinematografiju, British Council
Erik Barnett, Misija Sjedinjenih Američkih Država u Evropskoj Uniji
Mirsad Purivatra, direktor, Sarajevo Film Festival
Chris Marcich, Head of MPA
Tomislav Lukičić, EBU kablovska koordinacija
Toni Beus, APAW Bosna i Hercegovina

Industry Terrace je novi prostor za biznis i poslovno udruživanje, konceptualno kreiran kao platforma sa pravima i licencama za predstavljanje na festivalu, kao i promociju produkcijskih usluga za region.

Docu Rough Cut Boutique je odabrao pet projekata iz regije, kojima je pružen trening, savjet eksperata i pristup profesionalcima koji mogu imati ključan uticaj za napredak projekata u njihovoj završnoj fazi. Tokom šest intenzivnih grupnih sesija i desetina pojedinačnih, odabrani timovi i mentori su se fokusirali ka radu na grubim verzijama filmova.

7. Sarajevo Talent Campus
Ovogodišnje sedmo izdanje Sarajevo Talent Campusa, pokrenuto u saradnji sa Berlinale Talent Campusom, održano je u okviru teme „Mind the Gap: sudjelujte u filmu“.
Ovogodišnja tema se zasniva na pretpostavci da je moderna kinematografija Jugoistočne Evrope ima puno toga za ponuditi. Kvalitetni filmovi privlače još zahtjevniju publiku. Potrebno je zadovoljiti angažovane, znatiželjne i maštovite gledatelje – one koji uživaju u uticaju i pokretačkoj moći slike; one koji se usuđuju da žive u praznim prostorima umjetničke kinematografije i pretvaraju film u stvarna iskustva.

STC je trajao od 19. do 24. avgusta 2013.

75 mladih glumaca, reditelja, filmskih kritičara, producenata i scenarista u usponu je učestvovalo u raznolikom programu predavanja, radionica, prezentacija i diskusija u okviru ovogodišnje teme.

Predavači su bili:
Dan Fainaru, filmski kritičar
Danis Tanović, režiser
Danny Glover, glumac
Gyula Gazdag, konsultant scenarija i umjetnički direktor Sundance Filmmakers Lab-a    
Jean-Michel Frodon, filmski kritičar
Jurica Pavičić, filmski kritičar
Leon Lučev, glumac
Leos Carax, režiser    
Phillipe Bober, kreativni producent i prodajni agent
Pirjo Honkasalo, autor dokumentarnih filmova
Uliks Fehmiu, glumac
Emir Baigazin, režiser
i mnogi drugi

Sarajevo grad filma, naša produkcijska šema za realizaciju kratkih mikrobudžetnih filmova mladih filmskih autora koji su učestvovali u prethodnim izdanjima Sarajevo Talent Campusa, kreiran je kao veza između treninga, edukacije i profesionalnog djelovanja u filmskoj industriji.
Ove godine, tri nova filma mladih talenata potekla su iz ovog programa.

SARAJEVO GRAD FILMA 2013

GODIŠNJI NA MORU
Bosna i Hercegovina, Rumunija, 2013
Rediteljica: Cristina Groşan
Uloge: Mara Purza, Andreea Vasile, Ştefan Statnic, Andreea Lavinia Onuţă

JUTARNJE MOLITVE
Bosna i Hercegovina, Grčka, Srbija, 2013
Reditelji: Konstantina Kotzmani, Katarina Stanković
Uloge: Ismir Gagula, Hana Pašić, Serafedin Redžepov

MOJA! MOJA! MOJA SOBICA!
Bosna i Hercegovina, Hrvatska, 2013
Rediteljica: Barbara Vekarić
 
Minimarket
A kada je riječ o kratkim filmovima predstavljenim na festivalu, Minimarket je nastavio sa unaprjeđivanjem njihove međunarodne cirkulacije, te spojio autore filmova sa istaknutim selektorima evropskih filmskih festivala kratkog filma, kao i profesionalcima koji se bave prodajom i distribucijom te vrste filma. 


OSTALI PROGRAMI


U FOKUSU

U okviru programa Fokus prikazano je 9 regionalnih filmova koji su u protekloj godini ostvarili zapažen uspjeh na festivalima širom svijeta.

POSVEĆENO
Sarajevo Film Festival imao je veliko zadovoljstvo da u svom 19. izdanju u okviru programa Posvećeno... predstavi retrospektivu jednog od najznačajnijih reditelja današnjice Cristi Puiua.

NOVI TOKOVI
Publika je u okviru Novih tokova ove godine vidjela 4 filma. Namjera ovog programa je da mijenja navike publike, da izazove one koji vole da istražuju estetske forme i one koji vole snažne režisere. Program Novi tokovi prvenstveno prikazuje radove autora koji izlaze izvan pravila filma kao medija, i koji testiraju granice filmskog jezika.

NOVI TOKOVI KRATKI
Novi tokovi – kratki nastavio je i ove godine potragu za provokativnim, kreativnim i poetičnim filmovima. Publika je vidjela 9 ostvarenja u okviru ovog programa. U okviru podsekcije Carte Blanche: Semaine de la Critique prikazano je 5 filmova, a Carte Blanche: Vila do Conde 3 filma.

KINOSCOPE
Kinoscope sačinjavaju igrani i dokumentarni filmovi, a u izboru je bilo 17 ostvarenja iz svih krajeva svijeta izuzev jugoistočne Evrope, iz koje dolaze filmovi takmičarskih selekcija Festivala. Program je fokusiran na upečatljive naslove koji se ističu po svom mise-en-sceneu, a uključuje kako poznate filmske autore tako i one koji predstavljaju svoj prvi ili drugi film.

OTVORENO KINO
Program Otvoreno kino ponudio je ove godine vrhunski program, koji je zadovoljio ukus i najprobirljivijih ljubitelja sedme umjetnosti. Oko 3.000 gledalaca svaku noć je uživalo u  nezaboravnom iskustvu projekcije pod zvjezdanim nebom na jednom od najvećih filmskih platana u regionu.

DJEČIJI PROGRAM
U okviru Dječijeg programa Sarajevo Film Festivala prikazano je 12 igranih i animiranih filmova.

TEENARENA
Devetu godinu zaredom Sarajevo Film Festival je prikazao i filmove namijenjene tinejdžerima u okviru programa TeenArena. Publika je mogla uživati u 9 ostvarenja.

SFF PARTNER PRESENTS (DOHA FILM INSTITUTE)
Sarajevo Film Festival i Doha Film Institut  partneri su u velikom broju novih inicijativa na svojim festivalima da bi povećali i osnažili veze između arapske i evropske kinematografije.

Ove godine, Institut za film Doha odabrao je selekciju filmova iz arapskog svijeta koji su bili prikazani na Sarajevo Film Festivalu (od 16. do 24. avgusta 2013.), uključujući film Mahdija Fleifela Svijet koji nije naš (Velika Britanija/Liban/Danska; 2012) i Ahdov film Svetinja (Saudijska Arabija; 2012). Ovi filmovi će biti predstavljeni u okviru programa Sarajevo Film Festivala, Partner predstavlja.

Delegacija predstavnika Instituta za film Doha, predvođena generalnim direktorom Abdulaziz Al Khaterom prisustvovala je SFF-u. Također, dobitnik sredstava iz grant programa Doha Film Instituta učestvovali su u CineLink Koprodukcijskom marketu, industry platformi Sarajevo Film Festivala.

SFF GUESTS PRESENTS
U okviru ovog programa festivalska publika je mogla pogledati 8 filmova.

OPERACIJA KINO
Operacije kino ponudila je festivalskoj publici 9 filmova.

LAŠKO SUMMER NIGHTS
U okviru programa Laško Summer Nights prikazano je 8 ostvarenja.

BH FILM
BH Film program organiziran je u saradnji sa Udruženjem filmskih radnika BiH i predstavlja bosanskohercegovačke autore i njihove filmove snimljene u proteklih 12 mjeseci. Ove godine predstavio je šest igranih filmova, deset dokumentaraca, pet kratkih filmova (od čega je jedan animirani film). Osim toga čak 27 studentskih filma takmičilo sa za nagrade Najbolji studentski film, Specijalnu nagradu žirija i Posebno priznanje. Sa još dvije specijalne projekcije, BH Film program ove godine predstavio je 50 naslova recentne bh. filmske produkcije.

Sponzori 19. Sarajevo Film Festivala

Finalni izvještaj 23. Sarajevo Film Festivala
Autorica Naj fotke 23. Sarajevo Film Festivala je alzira_lejla!
Dnevni raspored projekcija - Dan 8
Nagrada publike 23. Sarajevo Film Festivala
Svečana ceremonija dodjele nagrada Sarajevo Film Festivala