Navigacija

Objave

Nagrade 19. Sarajevo Film Festivala

Sarajevo Film Festival s ponosom predstavlja dobitnike nagrada.

OFICIJELNE NAGRADE

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM

 

Žiri:

Predsjednik žirija: Danis Tanović, režiser (BiH)

Članovi žirija:

Uliks Fehmiu, glumac (Srbija)

Christine A. Maier, direktorica fotografije (Njemačka)

Charles Tesson , umjetnički direktor programa Critic’s Week Filmskog festivala u Cannesu (Francuska)

Mirela Oprisor, glumica (Rumunija)

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM

U PROCVATU / GRZELI NATELI DGEEBI
Reditelji: Nana Ekvtimishvili i Simon Groß (Gruzija)

Novčanu nagradu u iznosu od 16.000 € osigurava Vijeće Evrope

 

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA

OBRANA I ZAŠTITA

Reditelj: Bobo Jelčić (Hrvatska, BiH)
Novčanu nagradu od 10.000 € osigurava Agnes B.

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Lika Babluani i Mariam Bokeria (U PROCVATU / GRUZIJA)

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA

Bogdan Diklić (OBRANA I ZAŠTITA / HRVATSKA, BiH)
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM

 

Žiri:

Paz Lázaro, menadžerica programa Panorama Filmskog festivala u Berlinu (Španija, Njemačka)

Mladen Miljanović,  umjetnik (BiH)

Paul Negoescu, režiser (Rumunija) 

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM

SJENA OBLAKA / O UMBRĂ DE NOR

Reditelj: Radu Jude (Rumunija)
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €


SPECIJALNO PRIZANJE ŽIRIJA
RABITTLAND

Reditelji: Ana Nedeljković i Nikola Majdak,jr (Srbija)

SPECIJALNO PRIZANJE ŽIRIJA

ČAST / ЧЕСТ
Reditelj: Pavel G. Vesnakov (Bugarska, Njemačka)

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM

 

Žiri:

Joslyn Barnes, scenaristica i producentica (SAD)

Jasmin Basic, filmska historičarka i kustosica (Švicarska)

Vibeke Bryld, rediteljica i scenaristica (Danska)

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

SICKFUCKPEOPLE

Reditelj: Juri Rechinsky  (Austrija)

Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € osigurava Savezno ministarstvo vanjskih poslova Švicarske.

 

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

JUGOSLAVIJA, KAKO JE IDEOLOGIJA POKRETALA NAŠE KOLEKTIVNO TIJELO / JUGOSLAVIJA, KAKO JE IDEOLOGIJA POKRETALA NAŠE KOLEKTIVNO TELO

Rediteljica: Marta Popivoda (Srbija, Francuska, Njemačka)

 

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA ZA TAKMIČARSKI PROGRAM - DOKUMENTARNI FILM

ČISTAČI / THE CLEANERS

Reditelj: Konstantinos Georgousis (Grčka)
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € osigurava Al Jazeera Balkans.

 

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA

U BRAKU SA ŠVICARCEM
Reditelj: Arsen Oremović (Hrvatska)

Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa - dokumentarni film koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € osigurava Savezno ministarstvo vanjskih poslova Švicarske.

 

POČASNO SRCE SARAJEVA

Béla Tarr, reditelj (Mađarska)

Roberto Olla, izvršni direktor Eurimagesa, fonda Vijeća Evrope za podršku evropskoj kinematografiji (Italija)

 

CINELINK NAGRADE

 

CINELINK ŽIRI:

Ada Jacqueline, CNC

Behrooz Hashemian, Silkroad Production

Čedomir Kolar, ASAP Films

Georges Goldenstern, Festival Cannes

Remi Burah, ARTE France

Annamaria Lodato, ARTE France

Petri Kemppinen, The Finnish Film Foundation


EAVE SCOLARSHIP
A STINKING FAIRYTALE

Reditelj i scenarista: Miroslav Momčilović
Producent: Milena Džambasović
Produkcijska kuća: Brigada

CINELINK EXELENCE NAGRADA
TABIJA

Reditelj i scenarista: Igor Drljača
Producent: Adis Đapo
Produkcijska kuća: SCCA/pro.ba

LIVING PICTURES SERVICE CINELINK NAGRADA
HOUSE OF OTHERS

Reditelj: Rusudan Glurjidze
Scenarista: Rusudan Glurjidze i David Chubinishvili
Producent: Zurab Magalashvili
Produkcijska kuća: Cinetech Film Production

ARTE INTERNATIONAL RELATIONS CINELINK NAGRADA
DOGS

Reditelj i scenarista: Bogdan Mirica
Producent: Marcela Ursu
Produkcijska kuća: 42 Km Film

CNC CINELINK NAGRADA
THE FIXER

Reditelj: Adrian Sitaru
Scenaristi: Adrian Silișteanu, Claudia Silișteanu
Producent: Adrian Silișteanu
Produkcijska kuća: 4 PROOF

EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
PARK

Reditelj i scenarista: Sofia Exarchou
Producent: Amanda Livanou
Produkcijska kuća: Guanaco Film Co-Beben Films

 

WORK IN PROGRESS NAGRADE

 

WORK IN PROGRESS ŽIRI:

Rebekka Garrido, direktorica, The  Post Republic

Zsuzsi Bánkuti, menadžerica The Match Factory

Arnaud Gourmelen, član odbora Quinzaine des Réalisateurs

 

POSTREPUBLIC NAGRADA

THREE WINDOWS AND A HANGING

Reditelj: Isa Qosja

Scenarista: Zymber Kelmendi

Pruducenti: Shkumbin Istrefi i Mentor Shala

Ko-producent: Nicole Gerhards

 

RESTART NAGRADA

THE LAMB

Reditelj, scenarista i producent: Kutluğ Ataman

Ko-producenti: Fabian Gasmia i Henning Kamm


SPECIJALNO PRIZANJE

MANPOWER

Reditelji i scenarista: Noam Kaplan

Producenti: Yoav Roeh, Aurit Zamir

Ko-producent: Janja Kralj

 

NAGRADE PARTNERA 19. SARAJEVO FILM FESTIVALA

 

CINEUROPA NAGRADA

Nagradu dodjeljuje Cineuropa portal posvećen europskoj kinematografiji I njenim stvaraocima i to filmu koji, osim što neosporno posjeduje umjetničke kvalitete, također promovira ideje europskog dijaloga i integracije. Vrijednost nagrade iznosi 5.000 €.


SA MAMOM

Bosna i Hercegovina, Njemačka, Slovenija, 2013, 80 min.
Reditelj:  Faruk Lončaverić

 

Žiri: Alberto la Monica i Elisa Cimino

 

CICAE NAGRADA

Međunarodna konfederacija umjetničkih kina (CICAE) nagrađuje film u selekciji Takmičarskog programa - igrani film.

 

U PROCVATU

Gruzija, 2013, 102 min.
Reditelji: Nana Ekvitimishvili i Simon Groß

Žiri: Daniel Lavaud, Tanja Miličić i Balazs Kalamanovits

 

EDN TALENT GRANT

EDN Talent Grant je ustanovljen kroz saradnju Sarajevo Film Festivala I Evropske dokumentarističke mreže, u svrhu podrške talentovanim autorima dokumentarnog filma iz regije.

 

PRESUDA

Hrvatska, 2013, 11 min.

Reditelj: Ðuro Gavran

 

Žiri: Joslyn Barnes, Jasmin Basic i Vibeke Bryld

 

NOMINACIJA SARAJEVSKOG KANDIDATA ZA NAGRADU EFA

Pobjednik ulazi u konkurenciju za nagradu Evropske filmske akademije (EFA) za najbolji kratki film.

 

PRIČA ZA MODLINOVE
Španija, 2012, 26 min.

Reditelj: Sergio Oksman

 

Žiri: Hagar Ben-Asher, Miguel Dias i Leona Paraminski

 

NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILMA

 

Nagrada žirija za najbolji film:
SPOMENIK
Bosna i Hercegovina, 2013, 4 min.

Reditelj: Dario Đuraković (AUBL)

 

Specijalna nagrada žirija:

ŠUMA
Bosna i Hercegovina, 2012, 14 min.

Reditelj: Dajan Javorac (AUBL)


Specijalno priznanje žirija:

VARIJACIJA
Bosna i Hercegovina, 2012, 14 min.

Reditelj: Hari Šečić (ASU)

Žiri: Tina Šmalcelj, Ajla Hamzić i Vladimir Kordanović

 

ATLANTIC GRUPA NAGRADA

GODIŠNJI NA MORU

Rediteljica: Cristina Groşan (BiH, Rumunija)

Novčanu nagradu u iznosu od 2.000 € osigurava Atlantic Grupa.

 

BRITISH COUNCIL NAGRADA

 MOJA! MOJA! MOJA SOBICA!

Rediteljica: Barbara Vekarić (BiH, Hrvatska)

Prirodan korak za British Council je bio da stvorimo nagrade koja će omogućiti STC talentima da se predstave u Velikoj Britaniji, na Encounters Međunarodnom filmskom festivalu u Bristolu.

 

DOCU ROUGH CUT BOUTIQUE NAGRADE

 

FIFDH GENEVA NAGRADA

u vrijednosti od 2000 eura

THE MAN FROM MIDJA (Gruzija/Njemačka)

Reditelji: Eka Papiashvili i Carsten Böhnke

 

DOK. INKUBATOR NAGRADA

učešće na drugoj sesiji novog treninga, kojeg organizira International Documentary Film Festival DOK Leipzig

THE MAN FROM MIDJA (Gruzija/Njemačka)

Reditelji: Eka Papiashvili i Carsten Böhnke

 

 HBO ADRIA NAGRADA

u vrijednosti od 2000 eura

MIA, MYSELF AND AN EXTRA CHROMOSOME (Hrvatska)

Rediteljica: Eva Kraljević

 

WORK IN PROGRESS DIGITAL CUBE NAGRADA

u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20 000 eura

 ROMA RALLY (Mađarska/Njemačka)

Reditelj: Gábor Hörcher

Nagrade 23. Sarajevo Film Festivala
PARTNERSKE NAGRADE
Partnerske nagrade 23. Sarajevo Film Festivala
Počasno Srce Sarajeva Johnu Cleeseu
Žiri Takmičarskog programa - igrani film
Michel Franco predsjednik žirija Takmičarskog programa – igrani film