Navigacija

Objave

Nagrade 23. Sarajevo Film Festivala

OFICIJELNE NAGRADE



TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM



Žiri:

Michel Franco, reditelj, scenarista, producent (Predsjednik žirija, Meksiko)


Članovi žirija:

Mark Adams, umjetnički direktor EIFF (Velika Britanija)
Goran Bogdan, glumac (Bosna i Hercegovina, Hrvatska)
Fatma Al Remaihi, direktorica Doha Film Instituta (Katar)
Melisa Sözen, glumica (Turska)


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM

STRAŠNA MAJKA / SASHISHI DEDA
Gruzija, Estonija
Režija: Ana Urushadze
Producent: Lasha Khalvashi
Novčana nagrada u iznosu od 16.000 €.


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA

EMANUEL PÂRVU
MEDA ILI NE TAKO SJAJNA STRANA STVARI / MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR
Rumunija
Novčanu nagradu u iznosu od 10.000 € osigurava Agnes B.


SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

glumački ansambl - PRAVCI / POSOKI
Bugarska, Njemačka, Makedonija
Režija: Stephan Komandarev


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU

Ornela Kapetani, BUĐENJE DANA / DITA ZË FILL
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA

Şerban Pavlu, MEDA ILI NE TAKO SJAJNA STRANA STVARI / MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.



TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM



Žiri:

Igor Drljača, reditelj i scenarista (Bosna i Hercegovina, Kanada)
Milica Tomović, rediteljica (Srbija)
Florian Weghorn, voditelj programa Berlinale Talents (Njemačka)


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM

U PLAVETNILO
Hrvatska, Slovenija
Režija: Antoneta Alamat Kusijanović
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €.


SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

SOA
Crna Gora
Režija: Dušan Kasalica


SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

COPA - LOCA
Grčka
Režija: Christos Massalas



TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM



Žiri:

Boaz Frankel, reditelj i montažer (Izrael)
Guillaume de Seille, producent (Francuska)
Teona Strugar Mitevska, rediteljica (Makedonija)


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM

ČISTOĆA
Bosna i Hercegovina
Režija: Neven Samardžić
Novčanu nagradu u iznosu od 1.000 € obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.


SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

LJUBLJANA - MUNICH 15:27
Slovenija
Režija: Katarina Morano



TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM



Žiri:

Claas Danielsenglavni izvršni direktor filmskog fonda "Mitteldeutsche Medienfoerderung GMBH" (MDM) (Njemačka)
Gitte Hansen, zamjenica direktorice filmske kompanije "First Hand Films" zadužena za međunarodnu prodaju i stručne usluge/distribuciju u Švicarskoj (Švicarska)
Želimir Žilnik, reditelj (Srbija)


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

GRAD SUNCA / MZIS QALAQI
Gruzija, SAD, Katar, Holandija
Režija: Rati Oneli
Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske.


SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA

DJECA / KINDERS
Austrija
Režija: Arash T. Riahi, Arman T. Riahi
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € osigurava Al-Jazeera Balkans.


SPECIJALNO PRIZNANJE

DOM
Hrvatska, Bosna i Hercegovina
Režija: Zdenko Jurilj


HUMAN RIGHTS NAGRADA

MR. GAY SYRIA
Turska, Francuska, Njemačka
Režija: Ayse Toprak
Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa – dokumentarni film, koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske.


POČASNO SRCE SARAJEVA

John Cleese, glumac
Oliver Stone, reditelj



CINELINK NAGRADE



NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA


Žiri koprodukcijskog marketa:

Uldis Dimisevskis, Georges Goldenstern, Behrooz Hashemian, Čedomir Kolar, Annamaria Lodato, Tomi Salkovski i Jani Thiltges.


EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA

HALF-SISTER
Režija: Damjan Kozole
Scenaristi: Damjan Kozole, Urša Menart
Producent: Danijel Hočevar
Producentska kuća: Vertigo
Slovenija
- 20.000 €


MACEDONIAN FILM AGENCY CINELINK NAGRADA

HOLY EMY
Režija: Araceli Lemos
Scenaristi: Araceli Lemos, Gulia Caruso
Producenti: Elina Psykou, Giulia Caruso, Konstantinos Vassilaros
Produkcijska kuća: StudioBauhaus Grčka
- 10.000 €


ARTE INTERNATIONAL RELATIONS CINELINK NAGRADA

CAT IN THE WALL
Režija: Mina Mileva, Vesela Kazakova
Scenaristica: Mina Mileva
Producentice: Mina Mileva, Vesela Kazakova
Producentska kuća: Activist38
Bugarska
- 6.000 €


SPECIJALNO PRIZNANJE

THE GREAT TRAM ROBBERY
Režija: Slobodan Šijan
Scenaristi: Slobodan Šijan, Biljana Maksić, Vladimir Mančić
Producent: Marko Paljić
Producentska kuća: Gargantua Films Srbija


MDM EAVE STIPENDIJA

Konstantinos Vassilaros / HOLY EMY



WORK IN PROGRESS NAGRADE



Work In Progress žiri:

Paolo Bertolin, Petra Gobel, Paz Lázaro, Hedi Zardi i Serkan Yildirim.


TRT WORK IN PROGRESS NAGRADA

HONEYLAND
Režija: Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska
Producenti: Ljubo Stefanov, Atanas Georgiev
Producentska kuća: Apollo Media, Trice Films
Makedonija
- 30,000 €


POST REPUBLIC NAGRADA

THE DAY AFTER I’M GONE
Režija: Nimrod Eldar
Producent: Eitan Mansuri
Producentska kuća: Spiro Films Ltd
Izrael
- 50.000 € (u uslugama)


RESTART NAGRADA

WHAT COMES AROUND
Režija: Reem Saleh
Producenti: Reem Saleh, Konstantina Stavrianou
Producentska kuća: Mazameer Productions
Libanon / Egipat / Katar
- 20.000 € (u uslugama)



CINELINK DRAMA NAGRADA



CineLink Drama Award žiri:

Meinolf Zurhorst, Tatjana Andersson i Giacomo Durzi.


FILM CENTER SERBIA CINELINK DRAMA NAGRADA

SVI PANTERI SU PINK
Kreatori: Titus Kreyenberg, Miroslav Mogorović
Scenarist: Dimitrije Vojnov
Režija: TBC
Producenti: Titus Kreyenberg, Miroslav Mogorović
Produkcijska kuća: Unafilm, Art & Popcorn
Njemačka, Srbija
- 10.000 €


SPECIJALNO PRIZNANJE

GLICERIN
Kreatori: Ivan Knežević, Miloš Pušić
Scenaristi: Ivan Knežević, Miloš Pušić
Režija: Miloš Pušić
Producenti: Ivan Knežević, Miloš Pušić
Produkcijska kuća: Altertise
Srbija



PARTNERSKE NAGRADE 23. SARAJEVO FILM FESTIVALA

 

NAGRADE UDRUŽENJA FILMSKIH RADNIKA BIH


Nagrada Ivica Matić 

Redžinald Šimek

Nagrada Ivica Matić 
Tomislav Topić

Nagrada Ivica Matić
Akciona grupa UFRBiH za autorska prava (Pjer Žalica, Jovan Marjanović, Elma Tataragić i Amar Nović)

 
CINEUROPA NAGRADA 
STRAŠNA MAJKA / SASHISHI DEDA
Režija: Ana Urushadze


CICAE NAGRADA
SOFIJIN SIN / O GIOS TIS SOFIAS
Režija: Elina Psykou


THE EUROPEAN DOCUMENTARY NETWORK - TALENT GRANT 
KADA DOĐU SVINJE / WHEN PIGS COME
Režija: Biljana Tutorov


NOMINACIJA SARAJEVSKOG KANDIDATA ZA EVROPSKU FILMSKU NAGRADU 2017.
COPA-LOCA
Režija: Christos Massalas


BEST PACK & PITCH AWARD (TALENTS SARAJEVO PACK & PITCH)

Sirin
Senad Šahmanović - poziv na učešće na koprodukcijskom marketu CineLink. 

 
Pinkler
Patricia D'Intino
Usluge postprodukcije zvuka u iznosu od 4.000 Eura (studio Chelia)


NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILM


Najbolji film
NADŽIVETI KORNJAČU
Režija: Katarina Živanović
Fakultet dramskih i filmskih umjetnosti Bijeljina


Specijalna nagrada žirija
ČISTOĆA
Režija: Neven Samardžić
Akademija scenskih umjetnosti Sarajevo 


Special Mention
ZIMSKO SUNCE
Režija: Pilar Palomero
Sarajevo Film Academy

Nagrade 23. Sarajevo Film Festivala
PARTNERSKE NAGRADE
Partnerske nagrade 23. Sarajevo Film Festivala
Počasno Srce Sarajeva Johnu Cleeseu
Žiri Takmičarskog programa - igrani film
Michel Franco predsjednik žirija Takmičarskog programa – igrani film