Navigacija

Objave

Nagrade 21. Sarajevo Film Festivala

OFICIJELNE NAGRADE

TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM

Žiri:
Predsjednik žirija: Călin Peter Netzer, reditelj (Rumunija)
Članovi žirija:
Diana Bustamante, umjetnička direktorica Cartagena International Film Festivala (Kolumbija)
Zrinka Cvitešić, glumica (Hrvatska, Velika Britanija)
Mike Downey, producent (Velika Britanija, Irska)
Maja Miloš, rediteljica (Srbija)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
MUSTANG 
Turska, Francuska, Njemačka, Katar
Rediteljka: Deniz Gamze Ergüven
Novčanu nagradu u iznosu od 16.000 € osigurava Vijeće Evrope

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
SAULOV SIN / SAUL FIA
Mađarska
Reditelj: László Nemes
Novčanu nagradu od 10.000 € osigurava Agnes B.

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
CHEVALIER
Grčka
Rediteljka: Athina Rachel Tsangari 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Güneş Şensoy, Doga Doğuşlu, Tuğba Sunguroğlu, Elit İşcan, Ilayda Akdoğan (MUSTANG / Turska, Francuska, Njemačka, Katar)
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Yorgos Kéntros, Vangelis Mouríkis, Panos Kóronis, Makis Papadimitríou, Yorgos Pyrpassópoulos, Sakis Rouvás (CHEVALIER / Grčka)
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM

Žiri:
Marion Döring, direktorica Evropske filmske akademije (Njemačka)
Una Gunjak, rediteljka i montažerka (Velika Britanija)
Alice Kharoubi, direktorica Programa kratkometražnog filma Filmskog festivala u Cannesu (Francuska)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
BISERNA OBALA
Crna Gora
Reditelj: Dušan Kasalica
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
KALO
Bosna i Hercegovina
Reditelj: Nermin Hamzagić

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
UTORAK / SALI
Turska, Francuska
Reditelj: Ziya Demirel

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM

Žiri:
Boro Kontić, direktor Media centra – Sarajevo (Bosna i Hercegovina)
Juliano Ribeiro Salgado, reditelj/pisac (Francuska, Brazil)
Anka Schmid, filmska autorica/video umjetnica (Švajcarska)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
TOTO I NJEGOVE SESTRE / TOTO ŞI SURORILE LUI
Rumunija
Reditelj: Alexander Nanau
Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € osigurava Savezno ministarstvo vanjskih poslova Švicarske.

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
TITITÁ
Mađarska
Reditelj: Tamás Almási 
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € osigurava Al Jazeera Balkans.

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
FLOTEL EUROPA
Danska, Srbija
Reditelj: Vladimir Tomić

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
JEDAN DAN U SARAJEVU
Bosna i Hercegovina, Austrija
Rediteljka: Jasmila Žbanić 
Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa - dokumentarni film koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € osigurava Savezno ministarstvo vanjskih poslova Švicarske.

POČASNO SRCE SARAJEVA
Atom Egoyan, reditelj
Benicio Del Toro, glumac

STIPENDIJA FONDACIJE KATRIN CARTLIDGE 2015
Ran Huang

 

CINELINK NAGRADE

Žiri koprodukcijskog marketa:
Behrooz Hashemian, Silkroad Production
Čedomir Kolar, ASAP Films
Georges Goldenstern, Festival Cannes
Rémi Burah, ARTE FRANCE
Annamaria Lodato, ARTE France
Darko Baseski, Macedonian Film Agency
Dorien Van de Pas, Netherlands Film Fund

EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
A BALLADE Aida Begić / Adis Đapo
20,000 €

ARTE INTERNATIONAL RELATIONS CINELINK NAGRADA
HAMARAT APARTMENT Huseyin Karabey / Su Baloglu
6,000 €

MACEDONIAN FILM AGENCY CINELINK NAGRADA
THE SON Ines Tanović / Alem Babić
10,000 €

LIVING PICTURES SERVICE CINELINK NAGRADA
SOLDIERS Ivana Mladenović / Ada Solomon
10,000 € (u uslugama)

SYNCHRO FILM VIENNA CINELINK NAGRADA
A BALLADE Aida Begić / Adis Đapo
HAMARAT APARTMENT Huseyin Karabey / Su Baloglu
THE SON Ines Tanović / Alem Babić
po 2,500 € (u uslugama)

EAVE STIPENDIJA
Alem Babić

 

WORK IN PROGRESS NAGRADE

Work In Progress žiri:
Khalil Benkirane, Head of Grants, Doha Film Institute
Tanja Meissner, Head of International Sales & Acquisitions, Memento Films
Tolke Palm, The Post Republic

POST REPUBLIC NAGRADA
THE FIXER Adrian Sitaru / Anamaria Antoci
50,000 € (u uslugama)

RESTART NAGRADA
GODLESS Ralitza Petrova / Rossitsa Valkanova
20,000 € (u uslugama)

NAGRADA MLADE PUBLIKE
PORED MENE
Srbija
Stevan Filipović

 

PARTNERSKE NAGRADE

HT ERONET NAGRADA PUBLIKE ZA NAJBOLJI IGRANI FILM
MUSTANG
Turska
Deniz Gamze Erguven

HT ERONET NAGRADA PUBLIKE ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
U POTRAZI ZA SNOM
BiH, Srbija, Hrvatska
Mladen Mitrović

UDRUŽENJE FILMSKIH RADNIKA BIH – NAGRADA “IVICA MATIĆ”

Mirsad Purivatra
za doprinos bh. filmu

Zoran Galić
za doprinos bh. filmu

 

CINEUROPA NAGRADA

SUPERSVIJET
Austrija
Karl Markovics

Žiri: Arben Zharku, David Gonzales

 

CICAE NAGRADA

ZVIZDAN
Hrvatska, Srbija, Slovenija
Dalibor Matanić

Žiri: Kevin De Ridder, Silvia Bahl

 

EDN TALENT GRANT

LIJEPO MI JE S TOBOM ZNAŠ
Hrvatska
Eva Kraljević

 

NOMINACIJA SARAJEVSKOG KANDIDATA ZA EVROPSKU FILMSKU NAGRADU 2015.

PREVODILAC
Turska
Emre Kayiş

Žiri: Laurent Crouzeixis, Marina Kožul, Tom Shoval

 

Best Pack & Pitch Award (Talents Sarajevo Pack & Pitch)

The best pitch
Anda Puscas
Usluge postrpodukcije zvuka u iznosu od 4.000 Eura (studio Chelia)

Ismet Kurtulus
Poziv za učešće na koprodukcijskom marketu CineLink

 

NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILM

Najbolji film:
VEJDA: ZAČARANI SVIJET VILA
Julia Klier (ASU Sarajevo)


Specijalna nagrada žirija

IMPERATIV
Jelena Ilić Todorović (Akademija umjetnosti Banja Luka)


Special Jury Mention

WOYZECK
Adi Selimović (ASU Sarajevo)

Žiri: Adis Đapo, Mirna Dizdarević, Mladen Đukić

DOCU ROUGH CUT BOUTIQUE AWARDS 

Work in Progress Digital Cube nagrada
KORIDA
Siniša Vidović

HBO Adria nagrada 2,000 eura

KORIDA
Siniša Vidović
 
IDFA Nagrada
LITTLE BERLIN WALL
Toma Chagelishvili

CAT &Docs nagrada 2,000 eura
CINEMA, MON AMOUR

Alexandru Belc

Nagrada Hrvatske radio televizije (HRT) 2,000 eura
CINEMA, MON AMOUR

Alexandru Belc   

Nagrade 23. Sarajevo Film Festivala
PARTNERSKE NAGRADE
Partnerske nagrade 23. Sarajevo Film Festivala
Počasno Srce Sarajeva Johnu Cleeseu
Žiri Takmičarskog programa - igrani film
Michel Franco predsjednik žirija Takmičarskog programa – igrani film